NFZ ukarał za leczenie starszych ludzi
Prawie 300 tys. zł zabrał łódzki NFZ
szpitalowi im. Kopernika w Łodzi za leczenie nowoczesnym lekiem na
nowotwory jelita grubego chorych, którzy ukończyli 65 lat -
informuje "Dziennik Łódzki".
- Irynotekan otrzymywało kilkunastu naszych pacjentów po 65 roku życia, chorych na raka okrężnicy, mówi dr Jerzy Badowski, zastępca dyrektora ds. medycznych. - Wiem, że było to niezgodne z umową z NFZ, ale nie potrafiliśmy odmówić pacjentom leku ratującego życie. Niektórzy rozpoczęli zresztą terapię, nim NFZ wprowadził ograniczenia wiekowe w podawaniu tego leku.
Do sierpnia NFZ refundował leczenie irynotekanem tylko osób w wieku poniżej 65 lat. Później wycofał to ograniczenie, ale za leki podane, wbrew ówczesnym przepisom, od początku roku muszą zapłacić szpitale.
- Bardzo nam przykro, ale postępujemy zgodnie z zarządzeniem naszej centrali, mówi Beata Aszkielaniec z biura prasowego łódzkiego NFZ.
Regionalny Ośrodek Onkologiczny w łódzkim "Koperniku" leczył najwięcej w kraju pacjentów nie spełniających "normy wiekowej". Leczenie irynotekanem jest ostatnią deską ratunku dla chorych na nowotwory jelita grubego.
Zdaniem doktora Macieja Krzakowskiego, konsultanta krajowego w onkologii, utrzymywanie górnej granicy wieku 65 lat w podawaniu tego leku nie ma żadnego uzasadnienia przy obecnym stanie wiedzy medycznej. (PAP)