PolskaNFZ przegrał ze szpitalem w sądzie

NFZ przegrał ze szpitalem w sądzie

Kwotę 40 tysięcy złotych będzie musiał wypłacić Narodowy Fundusz Zdrowia Szpitalowi Wojewódzkiemu w Olsztynie za ponadlimitowe świadczenia medyczne ratujące życie i zdrowie. Taka kwotę zasądził przychylając się do pozwu szpitala Sąd Apelacyjny w Białymstoku.

Zdaniem dyrektorki szpitala Bożeny Marcinkowskiej, wyrok jest precedensowy.

W opinii Marcinkowskiej szpitale są w trudnej sytuacji, bo płatnik czyli NFZ kontraktuje zazwyczaj mniej świadczeń medycznych z placówkach niż wymagają tego potrzeby. Z jednej strony szpitale wiąże kontrakt z NFZ określający liczbę świadczeń medycznych, które fundusz opłaci, z drugiej zaś szpitale zobowiązane ustawą o ZOZ-ach nie mogą odmówić przyjęcia pacjenta w stanach zagrożenia zdrowia i życia - powiedział Marcinkowska.

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku korzystny dla szpitala w Olsztynie dotyczy jednego wybranego miesiąca i liczby świadczeń wykonanych przez oddział intensywnej terapii tej placówki. Różnica między zakontraktowanymi świadczeniami przez NFZ a wykonanymi przez placówkę wynosi 40 tysięcy złotych. Taką kwotę zasądził przychylając się do pozwu szpitala sąd.

Marcinkowska wyjaśniła, że wyrok jest precedensowy, ponieważ do tej pory sądy oceniały czy strona czyli płatnik dotrzymał umowy, czyli zapłacił za świadczenia zgodnie z kontraktem.

Rzeczniczka olsztyńskiego oddziału NFZ Magdalena Mil poinformowała, że Fundusz będzie respektować prawomocny wyrok sądu i wypłaci olsztyńskiemu szpitalowi zasądzoną kwotę. Pytana, czy możliwa będzie także wypłata roszczeń innych szpitali czy placówek medycznych odpowiedziała, że tak, ale tylko z mocy wyroku sądowego.

Dyrektor olsztyńskiego szpitala wojewódzkiego powiedziała, że jej placówka przygotowuje kolejne pozwy do Sądu Okręgowego w Olsztynie przeciw NFZ dotyczą one niezapłacenia szpitalowi 4 mln złotych przez NFZ za świadczenia medyczne wykonane w latach 2002-2005.

Źródło artykułu:PAP
sądszpitalnfz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)