Trwa ładowanie...
d2hln9p
19-08-2002 08:41

Newsweek


Wielki wypas Polaków

d2hln9p
d2hln9p

Kulinarne obyczaje Polaków amerykanizują się na potęgę. Big Mac, panierowane kurczaki w tekturowych pudełkach i pizza wypierają schabowego. A my zaczynamy tyć. Teraz czekają nas amerykańskie schorzenia - pisze Aleksandra Więcka w najnowszym numerze Newsweek`a, w artykule "Wielki wypas Polaków".

Polska na dobre dołączyła do światowej wspólnoty pożeraczy szybkiego jedzenia: hamburgerów, pizzy, panierowanych kurczaków i ryżu w pudełkach. Sami nie zauważyliśmy, kiedy przejęliśmy amerykański styl życia, który jeszcze kilka lat temu budził w nas zazdrość.

Telefonujemy i po chwili u naszych drzwi pojawia się dostawca pizzy, w drodze z pracy do domu łapiemy pudełko z kurczakiem lub "chińszczyzną", w czasie zakupów w centrum handlowym wzmacniamy się Big Mac`em, żeby móc stawić czoło kolejnej promocji czy wyprzedaży. A w przerwach między posiłkami chrupiemy chipsy, batony, jemy lody, popijamy słodkie napoje gazowane.

Tymczasem Ameryka, której śladami tak beztrosko kroczymy, stanęła ostatnio na wadze i złapała się za głowę. 34% obywateli USA w wieku od 20 do 74 lat ma nadwagę, kolejne 27% cierpi na otyłość. Z powodu złej diety i braku ruchu otyłych jest 13% amerykańskich dzieci.

d2hln9p

Co roku z przyczyn związanych z otyłością umiera 300 tysięcy ludzi - a to oznacza, że przypadłość ta jest drugim po paleniu tytoniu powodem zgonów.

Przerażeni Amerykanie wypowiedzieli wojnę potężnemu przemysłowi fast foodów. Mają zamiar zmienić swoje nawyki żywieniowe i chcą wyeliminować podjadanie dla przyjemności. Starają się przeforsować prawo ograniczające ilość tuczącego jedzenia sprzedawanego w szkołach.

Do sądu w Nowym Jorku wpłynął też pierwszy pozew: pod koniec lipca 56-letni, ważący 123 kilogramy robotnik Caesar Barber, szukając inspiracji w wielkich bataliach prawnych z koncernami tytoniowymi, zażądał odszkodowania od czterech sieci barów szybkiej obsługi - McDonald's, Wendy's, KFC i Burger King za to, że ich oferta spowodowała u niego otyłość, chorobę serca i cukrzycę.

Czy Polska powtórzy drogę, jaką przeszli Amerykanie? Czy dotrzemy aż do tego miejsca, z którego oni próbują dziś zawrócić? A może choć raz uda się nam czegoś nauczyć nie na własnych, lecz na cudzych błędach? Czas się opamiętać - pisze Więcka. (and)

d2hln9p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hln9p
Więcej tematów