Netanjahu w Białym Domu. Jest szansa na pokój w Gazie?
W czwartek prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden przyjął w Białym Domu premiera Izraela, Benjamina Netanjahu. Po spotkaniu przywódcy zamierzają się również spotkać z rodzinami osób uprowadzonych przez Hamas. Dodatkowo Netanjahu przewiduje rozmowy z wiceprezydent Kamalą Harris. Centralnym tematem spotkań będzie próba wynegocjowania zawieszenia broni w konflikcie w Strefie Gazy.
W trakcie krótkiego powitania w Gabinecie Owalnym Netanjahu wyraził wdzięczność wobec Bidena za jego pięćdziesięcioletnią służbę publiczną oraz za wieloletnie wsparcie dla Izraela. Biden, ogłosiwszy w niedzielę rezygnację z kandydowania na kolejną kadencję, udzielił swojego wsparcia dla Harris w zbliżających się wyborach w listopadzie.
Netanjahu wyraził również nadzieję na produktywną współpracę z Bidenem przez pozostałą część jego kadencji. - Mamy wiele do omówienia - zauważył Biden. Przywódcy nie odpowiedzieli na liczne pytania prasy i przeszli do zamkniętej części spotkania.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nowy trend nad Bałtykiem. "Tajemnicze paczki" na stoiskach kuszą turystów
Spotkanie po wielu miesiącach
To pierwsze bezpośrednie spotkanie obu liderów od czasu, kiedy prezydent USA odwiedził Izrael niedługo po ataku Hamasu, który miał miejsce 7 października 2023 r. W jego wyniku zginęło około 1200 osób, a konflikt w Strefie Gazy uległ eskalacji. Sprawy związane z zawieszeniem broni i uwolnieniem zakładników są kluczowymi elementami czwartkowych rozmów rozmów.
Jak powiedział dziennikarzom rzecznik amerykańskiego rządu, Matthew Miller, przesłanie Bidena dla Netanjahu brzmi: "nadszedł czas, by zawrzeć porozumienie". - To były ciężkie negocjacje, uczyniliśmy w nich postęp, ramy umowy są gotowe. Musimy teraz uzgodnić ostateczne różnice i osiągnąć porozumienie - dodał Miller, w cytacie zamieszczonym przez Times of Israel.
Dwustronne rozmowy
W rozmowach biorą udział przedstawiciele obu stron, w tym z USA sekretarz stanu Antony Blinken i doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan, a z izraelskiej - minister spraw strategicznych Ron Dermer oraz doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Cachi Hanegbi.
Informacje z wewnątrz rządu USA, podane w środę, wskazywały, iż negocjacje dotyczące zawieszenia broni są na zaawansowanym etapie. Mimo wcześniejszych zapowiedzi sukcesu, różnice zdań między stronami utrudniały dotąd finalizację umowy - przypomniała agencja Reuters.
Szczególnie analizowane będzie spotkanie Netanjahu z Harris, która publicznie deklaruje, że w sprawie Izraela i Gazy ma poglądy takie same jak Biden, jednak zdaniem wielu obserwatorów jest bardziej krytyczna wobec władz w Jerozolimie niż urzędujący prezydent.
Wsparcie USA dla konfliktu w Strefie Gazy, gdzie śmierć poniosło już ponad 39 tys. Palestyńczyków, wywołało podziały w Partii Demokratycznej oraz protesty w kraju.