Trwa ładowanie...
dvcxpf9
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Netanjahu: terroryzm nożowników nie pokona Izraela

Terroryzm w wykonaniu nożowników nie pokona Izraela - oświadczył izraelski premier Benjamin Netanjahu na otwarciu nowej sesji Knesetu, dodając, że Izrael przetrwa obecną falę ataków z użyciem noża tak jak niegdyś przetrwał falę ataków bombowych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Netanjahu: terroryzm nożowników nie pokona Izraela
(PAP/EPA, Fot: Abed al Hashlamoun)
dvcxpf9

Arabskich posłów, reprezentujących w Knesecie arabską mniejszość obywateli Izraela, oskarżył o podżeganie do przemocy i destabilizowanie kraju. Wezwał też izraelskich Arabów, by "wykopali ekstremistów" spośród swoich szeregów.

Zaapelował także do palestyńskiego prezydenta Mahmuda Abbasa, by ten otwarcie potępił użycie przemocy.

Od kilkunastu dni w Izraelu i w Autonomii Palestyńskiej wzrasta napięcie spowodowane przypadkami indywidualnych palestyńskich zamachów na cywilnych Izraelczyków i policjantów. Dotychczas zginęło pięciu Izraelczyków i co najmniej 25 Palestyńczyków, w tym dziewięciu napastników. Cztery osoby zginęły od ran zadanych nożem.

dvcxpf9

W poniedziałek izraelska policja zastrzeliła Araba, który próbował zabić nożem jednego z funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa w Jerozolimie Wschodniej. Był to najnowszy atak w trwającej od kilku tygodni fali izraelsko-palestyńskiej przemocy.

W tym kontekście palestyński minister spraw zagranicznych Rijad al-Malki oskarżył premiera Netanjahu o usiłowanie sprowokowania intifady, czyli palestyńskiego powstania.

- Netanjahu usiłuje sprowokować trzecią intifadę. Chce odwrócić uwagę od problemów na scenie politycznej i dyplomatycznej, na której poniósł żałosne fiasko - powiedział minister w Wiedniu.

Uznał jednocześnie, że wciąż istnieje możliwość opanowania sytuacji, "jeśli Netanjahu będzie współpracował".

dvcxpf9

- Jeśli po drugiej stronie będą przesłanki, że jest ona również gotowa do uspokojenia sytuacji, jesteśmy do tego gotowi - zapewnił.

Intifady to powstania palestyńskie przeciwko Izraelowi, które w latach 1987-93 i 2000-2005 przyniosły tysiące ofiar śmiertelnych.

Al-Malki jest w Wiedniu, by uczestniczyć w uroczystości podniesienia palestyńskiej flagi przed tamtejszą siedzibą ONZ, kilkanaście dni po podobnej ceremonii przed gmachem siedziby głównej w Nowym Jorku.

dvcxpf9

Podziel się opinią

Share

dvcxpf9

dvcxpf9
Więcej tematów