Trwa ładowanie...
d1wzgel
nrd
08-05-2002 18:19

Neonazizm stworzyła Stasi?

Ambasador Niemiec w Moskwie powiedział
w opublikowanym w środę wywiadzie dla gazety Moskowskij
Komsomolec, że tajna służba NRD Stasi stworzyła ruch
neonazistowski, jako narzędzie walki z Zachodem.

d1wzgel
d1wzgel

Wschodnioniemiecka tajna służba Stasi stworzyła podstawy neonazizmu w czasie, gdy Niemcy były podzielone - oświadczył w wywiadzie ambasador Ernst-Joerg von Studnitz.

Stworzyła i wspierała pierwszą grupę neonazistów w Niemczech Zachodnich - powiedział ambasador, dodając, że otwarcie archiwów Stasi pozwoliło na ustalenie tych powiązań.

W ostatnich latach twierdzą niemieckiego neonazizmu stały się Niemcy Wschodnie, w których bezrobocie i ubóstwo są wyższe od przeciętnej w Niemczech.

Von Studnitz powiedział jednak, że nacjonalistyczne gangi, zarówno w Niemczech jak i Rosji, tworzą niezadowoleni młodzi ludzie pragnący wyrazić protest i nie oznacza to początku nowej ery nazizmu.

d1wzgel

Nie sądzę, by to doprowadziło do powrotu nazizmu. Oni ledwie rozumieją tę ideologię - powiedział ambasador.

W ostatnich latach w byłym ZSRR popularne wśród młodzieży stały się nacjonalistyczne gangi, tworzone na wzór ekstremistycznych grup skinheadów, istniejących w Europie Zachodniej. Często dokonują aktów przemocy na przykład w związku z rocznicą urodzin Hitlera, co ostro kontrastuje z corocznymi obchodami w Rosji zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami.

Zdaniem von Studnitza, przesłanki powstawania takich gangów są bardziej społeczne niż polityczne. Ci ludzie nic nie znaczą w społeczeństwie. Z reguły poziom ich wykształcenia jest bardzo niski - powiedział ambasador.

Każdy ma jednak swoje własne poczucie wartości i jeśli nie jest to potwierdzone normalną drogą: studia, kariera etc. - zaczynają mówić: Jestem biały, a to znacznie lepiej niż być czarnym.

Przemoc rosyjskich skinheadów jest często skierowana przeciwko ludziom z Kaukazu, w tym przeciwko Czeczenom, mieszkańcom Azerbejdżanu i Gruzji. (and)

d1wzgel
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wzgel
Więcej tematów