Neonazista skazany za kwestionowanie holokaustu
Za działalność neonazistowską i kwestionowanie holokaustu skazano w Wiedniu na rok więzienia i dwa lata w zawieszeniu Wolfganga Froehlicha - jednego z najbardziej zaprzysięgłych austriackich "rewizjonistów", podważających hitlerowskie zbrodnie ludobójstwa z czasów II wojny światowej. AFP przypomina, że najwyższa kara za podobne przestępstwa wynosi w Austrii 10 lat.
Sąd uznał za szczególnie obciążającą "dużą liczbę inkryminowanych czynów" oraz "długi okres", w jakim zostały popełnione.
Aresztowany w czerwcu 52-letni Wolfgang Froehlich, z zawodu inżynier, był m.in. deputowanym z Wiednia skrajnie prawicowej Austriackiej Partii Wolności, kierowanej przez populistę Joerga Haidera. Został z niej usunięty w 1994 r., gdy zażądał "powstrzymania wielokulturowej 'bękartyzacji' społeczeństwa austriackiego".
W 2000 r. wydano wobec niego pierwszy nakaz aresztowania za wysyłanie przez wiele lat listów, zaprzeczających znanym faktom z historii, do licznych austriackich instytucji, w tym do organizacji młodzieżowych. Froehlich uniknął wówczas sprawiedliwości, znikając aż do czerwca br.
Od końca lat 90. Froehlich rozwijał kontakty z podobnymi jak on "rewizjonistami" z zagranicy. W 1998 r. był świadkiem obrony na procesie szwajcarskiego "rewizjonisty" Juergena Grafa. Opublikował ponadto "ekspertyzy", w których próbował dowodzić, że gaz cyklon B, stosowany w komorach gazowych, "nigdy nie był używany do zabijania". Twierdził też, że holokaust "nie był możliwy, biorąc pod uwagę [małe] rozmiary komór gazowych".
W 2001 r. Froehlich wydał w nielegalnym obiegu około 300- stronicową książkę pt. "Kłamstwo komór gazowych", w której utrzymywał, że "holokaust i komory gazowe są w całości sfabrykowanym oszustwem, mającym umożliwić Żydom ustanowienie nowego porządku światowego".
Ostatnim "rewizjonistą" sądzonym w Austrii za działalność neonazistowską i negowanie holokaustu był Walter Ochensberger, skazany w 2002 r. na dwa lata więzienia, z tego osiem miesięcy bezwzględnej odsiadki.
Wilhelm Lasek, historyk z Ośrodka Dokumentacji Austriackiego Ruchu Oporu, ocenia liczbę neonazistów w Austrii na "kilkuset", z czego tzw. twardy trzon liczy 100-200 osób - pisze AFP.