Trwa ładowanie...
d272hfp
d272hfp
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
sala

Neofaszyści musieli odwołać zjazd z powodu braku sali

Neofaszystowska niemiecka NPD musiała odwołać zaplanowany na ten weekend zjazd partii w Oldenburgu (Dolna Saksonia) ze względu na brak odpowiedniego pomieszczenia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d272hfp

Właściciele miejskiej hali odmówili wynajęcia obiektu, w którym ekstremiści zamierzali zorganizować kongres, a Sąd Krajowy w Oldenburgu uznał ich decyzję za zgodną z prawem - podał niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung".

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie ma obowiązku wynajmowania NPD hali - orzekli sędziowie. Inaczej jest w przypadku obiektów publicznych, które muszą być udostępniane legalnie działającym partiom i stowarzyszeniom - czytamy w orzeczeniu.

Dyrektor federalny NPD Peter Marx uznał odmowę za "chwyt poniżej pasa" i zapowiedział, że zjazd partii odbędzie się na wiosnę 2008 roku w hali, która "z pewnością jest obiektem publicznym". "W Berlinie takich obiektów jest pod dostatkiem" - podkreślił.

d272hfp

Neofaszystowska partia zamierza odwołać się od decyzji sądu w Oldenburgu i - w razie konieczności - zwrócić się nawet do Trybunału Konstytucyjnego. "W UE panuje wolność zgromadzeń. Nikogo nie wolno dyskryminować z powodu jego politycznych poglądów" - mówił działacz NPD.

NPD kwestionuje polityczny system Niemiec, gloryfikuje historię Trzeciej Rzeszy i nie uznaje powojennych granic. Jej przedstawiciele zasiadają w lokalnych parlamentach (landtagach) w Saksonii i Meklemburgii-Pomorzu Zaodrzańskim oraz kilku radach dzielnicowych w Berlinie. Na początku obecnej dekady parlament oraz rząd niemiecki podjęły próbę delegalizacji NPD, jednak Federalny Trybunał Konstytucyjny umorzył postępowanie.

Sąd uznał materiały dowodowe za niewiarygodne, gdyż pochodziły częściowo od policyjnych agentów, działających w strukturach partii.

Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD) opowiada się za ponownym wnioskiem o delegalizację neofaszystów. W tym duchu wypowiadało się wielu delegatów podczas rozpoczętego w piątek w Hamburgu zjazdu SPD.

Jacek Lepiarz

d272hfp

Podziel się opinią

Share

d272hfp

d272hfp
Więcej tematów