ŚwiatNelson Mandela kończy 92 lata - złóż życzenia

Nelson Mandela kończy 92 lata - złóż życzenia

Nelson Mandela kończy dzisiaj 92 lata. Mimo że jedną trzecią swojego życia spędził w więzieniu, zmienił historię Czarnego Lądu. Stał się symbolem walki o równe prawa białych i czarnych. Z szacunkiem traktowali go nawet wrogowie.

Nelson Mandela kończy 92 lata - złóż życzenia
Źródło zdjęć: © AFP

Nelson Madela urodził się 18 lipca 1918 roku w Transkei, w RPA. W wieku 7 lat, jako pierwszy w swojej rodzinie zaczął uczęszczać do szkoły. Ukończył studia prawnicze. Jako student uczestniczył w działaniach na rzecz praw politycznych, społecznych i ekonomicznych czarnoskórej większości w RPA. W 1942 roku wstąpił do Afrykańskiego Kongresu Narodowego (ANC), a w 1950 roku zaczął nim kierować. W 1964 roku został skazany za zdradę stanu i sabotaż. W więzieniu spędził w sumie 27 lat.

Prawdziwe imię Mandeli, to Rolihlahla, w języku khosa oznacza „wichrzyciel”. W ramach sprzeciwu wobec segregacji rasowej, młody Mandela spalił publicznie specjalny dowód osobisty, który otrzymywali czarnoskórzy obywatele RPA.

Mandelę umieszczono w więzieniu na wyspie Robben. Cela, w której spędził znaczną część swojego życia miała rozmiary „trzy na dwa i pół kroku”. Przyszły prezydent spał na słomianej macie, za okrycie mając trzy wytarte koce. Najczęściej jadł kleik kukurydziany, niekiedy „doprawiony” zwierzęcymi chrząstkami. Pracował w kamieniołomach i zbierał wodorosty.

Po operacji, którą przeszedł w listopadzie 1985 roku, władze zaproponowały mu ułaskawienie. Odmówił. Uważał, że „może osiągnąć więcej, pozostając więźniem i prowadząc negocjacje” Ostatecznie Madelę zwolniono 11 lutego 1990 roku.

10 maja 1994 roku zajął miejsce Frederika de Klerka na fotelu prezydenta Republiki Południowej Afryki. Urząd sprawował do 16 czerwca 1999 roku.

Po odejściu na emeryturę zaangażował się w sprawy społeczne, m.in. w kampanię walki z AIDS . Utworzył "Fundacja Nelsona Mandeli na rzecz Dzieci, której celem jest organizowanie projektów na edukację, pomoc dla dzieci niepełnosprawnych, chorych na AIDS, wspieranie dzieci szczególnie uzdolnionych, nie tylko w RPA ale także innych krajach afrykańskich.

Mandela był dwukrotnie żonaty zanim związał się z Gracą Machel. Wcześniejsze związki rozpadły się, jak sam twierdzi, wskutek działalności politycznej, w którą był zaangażowany. Z Evelyn Ntoko Mase rozstał się po 13 latach małżeństwa, a z Winnie Madikizela-Mandela po 34 latach. Pomimo problemów w życiu osobistym odniósł sukces na arenie międzynarodowej. W 1993 roku dostał Nagrodę Nobla. Został także Honorowym Obywatelem Kanady i Rzymu

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (508)