Negatywna ocena pracy komisji śledczej
24% ankietowanych pozytywnie ocenia działalność sejmowej komisji śledczej badającej tzw. sprawę Rywina; negatywną opinię wystawiło jej 53% - wynika z listopadowego sondażu CBOS. Według 66% badanych komisji nie uda się ustalić prawdy w sprawie Rywina, przeciwnego zdania jest 19% ankietowanych.
Wśród osób w jakikolwiek sposób związanych z tzw. sprawą Rywina największym zaufaniem cieszą się prezydent Aleksander Kwaśniewski i redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" Adam Michnik; najmniejszym sam Lew Rywin, sekretarz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Włodzimierz Czarzasty oraz szefowa gabinetu politycznego premiera Aleksandra Jakubowska.
4% "zdecydowanie dobrze"
Z sondażu wynika, że 4% ankietowanych uważa, że sejmowa komisja śledcza działa "zdecydowanie dobrze" (w poprzednim badaniu z października - 2%), a 20% badanych ocenia, że "raczej dobrze" (poprzednio 16%).
Wśród osób, które wystawiły działalności komisji śledczej negatywną opinię, 23% uważa, że pracuje ona "raczej źle" (w październiku 25%), a zdaniem 30% "zdecydowanie źle" (poprzednio 27%).
23% badanych nie wyraziło opinii o działalności komisji śledczej (w październiku 30%).
Według niepublikowanych dotąd danych z październikowego sondażu CBOS, 34% respondentów uważa, że działalność komisji śledczej dobrze służy polskiej demokracji - 8% z nich uznaje, że "zdecydowanie dobrze", a 26% że "raczej dobrze".
Przeciwną opinię wyraziło 43% ankietowanych, z których 29% sądzi, że prace komisji śledczej "raczej źle" służą polskiej demokracji, a 14%, że "zdecydowanie źle".
Komisja nie wyjaśni sprawy Rywina
Łącznie 19% badanych uznało w listopadzie, że komisji uda się wyjaśnić sprawę Rywina i doprowadzić do ustalenia prawdy - 3% "zdecydowanie tak" (w październiku 2%), 16% "raczej tak" (tak jak poprzednio).
66% badanych wątpi, czy komisji uda się tego dokonać. 35% z nich sądzi, że komisja śledcza "raczej" nie doprowadzi do ustalenia prawdy (poprzednio 34%), a 31% uważa, że "zdecydowanie" nie uda się to komisji (poprzednio 32%).
W opinii 66% badanych za propozycją korupcyjną złożoną Agorze przez Lwa Rywina musiała stać jakaś grupa polityków. W stosunku do badania z marca, gdy sejmowa komisja śledcza dopiero rozpoczynała swoją pracę, grupa uważających tak osób wzrosła o 4 punkty proc. (z 62%).
Zdaniem 7% (tak jak w marcu) Rywin działał na własną rękę. Podobnie jak w marcu, tak i w listopadzie 1% badanych nie wierzy, że to Rywin złożył taką propozycję.
Nie ufamy Rywinowi
CBOS spytał też o zaufanie do osób i instytucji w jakikolwiek sposób związanych z tzw. sprawą Rywina. Lwu Rywinowi ufa 3% badanych (w poprzednim takim badaniu z września 4%), a nie ufa 75% ankietowanych (poprzednio 76%).
Zaufanie do prezydenta, w sprawie Rywina, wyraziło 48% badanych (poprzednio 54%); nie ma zaufania do prezydenta w tej sprawie 28% ankietowanych (poprzednio 23%).
Michnikowi ufa w sprawie Rywina 36 proc badanych (poprzednio 40%), nie ufa mu 40% (poprzednio 35%).
Premierowi Leszkowi Millerowi ufa, w sprawie Rywina, 16% zapytanych przez CBOS (poprzednio 17), nie ufa - tak jak w poprzednim badaniu - 64%.
9% ankietowanych wyraziło zaufanie do Jakubowskiej (we wrześniowym sondażu 15%), nie ufa jej 73% badanych (poprzednio 61%).
Prezes TVP Rober Kwiatkowski cieszy się w związku ze sprawą Rywina zaufaniem 11% respondentów (poprzednio 13%), nie ufa mu 67% badanych (poprzednio 62%).
Czarzastemu ufa, w sprawie Rywina, 5% badanych (poprzednio 7%), nie ufa mu 71% (poprzednio 65%).
Zaufanie
Wśród instytucji w jakiś sposób związanych ze sprawą Rywina największe zaufanie ankietowanych budzą sejmowa komisja śledcza wyjaśniająca tę sprawę oraz "Gazeta Wyborcza".
Zaufanie do komisji wyraziło 36% (poprzednio 31%), nie ufa jej 41% (poprzednio 45%). "GW" ufa również 36% badanych (poprzednio 40%), nie ufa 33% (poprzednio 27%).
Prokuraturze, która prowadziła śledztwo w tej sprawie, ufa 29% (poprzednio 27%), nie ufa natomiast 42% (poprzednio 45%).
Spółce Agora ufa w sprawie Rywina 16 proc. badanych (poprzednio 15%), nie ufa - tak jak we wrześniu - 50%.
SLD, w sprawie Rywina, cieszy się zaufaniem 14% respondentów (tak jak poprzednio), nie ufa tej partii 59% ankietowanych (we wrześniu 60%).
Do KRRiT zaufanie, w sprawie Rywina, ma 15% badanych (poprzednio 14%), nie ufa 55% (poprzednio 56%).
Sondaż został przeprowadzony przez CBOS w dniach 7-10 listopada 2003 r. na liczącej 1088 osób grupie dorosłych mieszkańców Polski.