Neandertalczycy nie byli mniej inteligentni od homo sapiens
Neandertalczycy, wymarli około 30 tys. lat temu kuzyni człowieka współczesnego, wytwarzali równie dobre narzędzia, jak te produkowane wówczas przez ludzi. Neandertalczycy wyginęli więc nie dlatego, że przegrali w technologicznej rywalizacji z ludźmi - przekonują naukowcy w artykule opublikowanym w "Journal of Human Evolution".
Przez długie lata naukowcy uważali, że neandertalczycy byli gorszymi krewniakami człowieka współczesnego. Uważano, że byli mniej inteligentni, nie znali mowy. Mieli być, co prawda, silniejsi i potężniej zbudowani od naszych przodków, ale byli za to niezdarni. Wyginęli około 30 tys. lat temu z nieznanych dotąd powodów. Jedna z teorii głosi, że stało się to w rywalizacji z człowiekiem współczesnym
Kolejne badania obalały ten stereotyp neandertalczyka-małpoluda. Okazało się, że neandertalczyk oddawał hołd zmarłym, potrafił mówić i był sprawnym myśliwym. Najnowsze badania, prowadzone na Uniwersytecie Exeter w Wielkiej Brytanii, dowodzą, że wytwarzał równie zaawansowane narzędzia, co współczesny mu Homo sapiens.
Badania prowadzone były na Wydziale Archeologii na kierunku archeologii eksperymentalnej, jedynym takim na świecie. Naukowcy próbują odtworzyć tam technologie z dawnych epok. Pracując przez trzy lata pod kierunkiem Martina Erena starali się zrekonstruować technologię obróbki narzędzi krzemiennych stosowanych przez ludzi i neandertalczyków około 40-30 tys. lat temu.
Okazało się, że narzędzia krzemienne neandertalczyków w niczym nie ustępowały narzędziom naszych przodków. Oznacza to, że neandertalczycy nie wyginęli na skutek przegrania "wojny technologicznej" - konkludują archeolodzy.
Nadszedł czas, żeby archeolodzy zaczęli rozważać inne możliwe przyczyny wyginięcia neandertalczyków. Dlaczego oni wyginęli, a nasi przodkowie przetrwali? Od strony technologicznej nie ma przewagi jednych narzędzi nad drugimi. Kiedy myślimy o neandertalczykach, musimy przestać stosować kategorie "głupi" czy "mniej zaawansowany", ale raczej "inny"- mówi Eren.