NBP zapowiada kampanię informacyjną na temat euro
(AFP)
Od 1 stycznia 2002 roku banknoty i monety euro zastąpią waluty narodowe dwunastu państw Unii Europejskiej. Waluty narodowe Niemiec, Francji, Włoch, Holandii, Belgii, Luksemburga, Hiszpanii, Portugalii, Irlandii, Finlandii, Austrii i Grecji przestają być środkiem płatniczym. Wprowadzenie euro do obiegu oznacza, że nie będzie można za pomocą obecnych walut narodowych 12 państw unijnych dokonywać żadnych płatności bezgotówkowych.
Co oznacza to dla obywateli polskich? Od 1 stycznia przyszłego roku nasze rachunki bankowe, na których posiadamy wychodzące z obiegu waluty narodowe, będą automatycznie przez banki przeliczone na euro. Posiadacze tych walut będą mogli do końca przyszłego roku wymieniać je w bankach na nową europejską walutę. Za tę wymianę banki będą pobierać niewielką prowizję.
Przez dwa miesiące przyszłego roku będą jeszcze funkcjonowały jednocześnie waluty narodowe niektórych państw dwunastki. Najwcześniej, bo już od pierwszego stycznia zniknie z obiegu marka niemiecka, holenderski gulden znika pod koniec stycznia, a pozostałe waluty w lutym.
Pod koniec wakacji Europejski Bank Centralny udostępni nam wzory monet i banknotów euro.(pr, ck)