Trwa ładowanie...
tuluza

Nazwali dziecko "Dżihad". Sprawa trafiła do prokuratury

Burzę wywołali we Francji muzułmańscy rodzice, które swoje dziecko nazwali "Dżihad". Sprawa trafiła do prokuratury, która chce, aby imię zmieniono. Rodzice odpierają jednak zarzuty i zapewniają, że słowo to mylnie tłumaczy się jako "islamska święta wojna" - donosi portal rmf24.pl

Share
Nazwali dziecko "Dżihad". Sprawa trafiła do prokuratury
Źródło: 123RF.COM
d29bu22

Sytuacja miała miejsce w Tuluzie. Urząd Stanu Cywilnego nie mógł odmówić rejestracji imienia, dlatego zgłosił sprawę do prokuratury. Niemowlę ma w tej chwili trzy miesiące.

Spór o znaczenie

Francuskie prawo zabrania rodzicom nazywania pociech w sposób, który jest "wyraźnie sprzeczny z interesem dziecka". Jednak, jak podaje rmf24.pl, adwokat rodziców przypomniał, że podobny przypadek miał już miejsce we Francji. Osiem lat temu sąd uznał, że imię Dżihad nie jest sprzeczne z interesem dziecka.

d29bu22

Stwierdzono wtedy, że pierwotne znaczenie słowa to "walka o przeżycie" lub "starania w celu wzmocnienia wiary". Jednak w świetle ostatnich zamachów słowo to może kojarzyć się Francuzom jednoznacznie: z muzułmańską świętą wojną.

Nie przeszła Truskawka, nie przejdzie i Dżihad

Francuscy rodzice próbowali wielokrotnie nazywać swoje dzieci w sposób, który sąd uznawał za "niezgodny z interesem dziecka". Na liście pojawia się np. Truskawka (franc. Fraise) lub Wesoły (franc. Joyeux). Dlatego francuscy dziennikarze są przekonani, że tym razem sąd również nakaże rodzicom zmianę imienia dziecka.

Źródło: rmf24.pl/leparisien.fr

d29bu22

Podziel się opinią

Share
d29bu22
d29bu22
Więcej tematów