Trwa ładowanie...

Nawet pięć milionów złotych kary za fake newsa? Dominik Tarczyński: ustawa jeszcze w tym roku

Polityk PiS Dominik Tarczyński przygotowuje ustawę, która ma wprowadzić kary za powielanie nieprawdziwych informacji. – Chciałbym, żeby wszyscy ponosili za to konsekwencje finansowe. Bez względu na to, czy ktoś jest górnikiem, politykiem czy dziennikarzem – mówi Wirtualnej Polsce poseł. Pytanie, czy kar nie będzie musiał nakładać na samego siebie, bo choćby ostatnio zdarzyło mu się powielić nieprawdziwą informację.

Nawet pięć milionów złotych kary za fake newsa? Dominik Tarczyński: ustawa jeszcze w tym rokuŹródło: Agencja Gazeta, fot: Sławomir Kamiński
d3ktjx7
d3ktjx7

Ustawę zwalczającą fake newsy Dominik Tarczyński zapowiadał w lipcu. Miała być gotowa jesienią, dlatego postanowiliśmy zapytać polityka, kiedy projekt trafi do Sejmu. Okazuje się, że nadal nie jest gotowa. - Pracujemy nad tym cały czas, po to żeby nie było zarzutów o cenzurę. Chcę, żeby to było przystosowane do naszych warunków i aby przeprowadzić konsultację. Prawnicy kończą zbierać opinie – mówi poseł PiS.

I dodaje, że chciałby, żeby projekt był gotowy jeszcze w tym roku. - Zależy mi na czasie, bo fake newsów jest bardzo dużo – podkreśla. Tarczyński przekonuje, że głównym założeniem ustawy jest to, żeby osoby, które dopuszczają się fake newsów, ponosiły za to konsekwencje finansowe. - Jeżeli jakakolwiek redakcja manipuluje to powinna za to odpowiedzieć. Chciałbym, żeby konsekwencje finansowe ponosili wszyscy, bez względu na to, czy ktoś jest górnikiem, politykiem czy dziennikarzem.

Polityk partii rządzącej mówi, że zgodnie z założeniami projektu, wysokość kary będzie wyliczana indywidualnie. - Trzeba to uzależnić od tego, czy chodzi o portal, gazetę, czy telewizję, a także o wysokość wpływów z reklam. Jest wiele zmiennych, które o tym zdecydują. Będą na pewno wysokie kary. To może być nawet trzy, czy pięć milionów złotych – deklaruje Tarczyński.

Może dobrze, że posłowi Tarczyńskiemu nie udało się jeszcze przygotować przepisów, bo jeśli ustawa już by obowiązywała, to być może sam musiałby zapłacić karę. Po tym jak Donald Tusk opublikował tweeta, w którym skrytykował rząd PiS, Tarczyński komentował sprawę w TVN24. - Proszę zauważyć, że ten tweet pojawił się nie tylko po polsku, ale też po angielsku – stwierdził polityk. Nie potrafił jednak wskazać, gdzie można znaleźć wpis byłego premiera w języku angielskim. Dziennikarz zasugerował posłowi, że Tusk tweetował, ale tylko po polsku, na co Tarczyński odpowiedział, że jest też wersja anglojęzyczna, bo widział screeny i to "krąży po internecie".

d3ktjx7

Zapytaliśmy Tarczyńskiego o to, czy to był fake news. – Ten tweet był tłumaczony na angielski przez wiele redakcji, więc nie ma znaczenia, czy napisał go Donald Tusk. On dobrze wiedział, że redakcje będą go tłumaczyć na język angielski i wiele tak zrobiło. Teraz próba powiedzenia, że tego tweeta nie było, bo on go nie napisał, jest manipulacją. Więc, tak jak powiedziałem, był po angielsku, a teraz przepychanie się, czy to on napisał, czy ktoś inny go przetłumaczył, jest śmieszne – tłumaczył się poseł.

Czy Donald Tusk wykorzystuje funkcję do własnego interesu?

d3ktjx7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ktjx7
Więcej tematów