Trwa ładowanie...

Nawałnice i ulewy. Załamanie pogody w Tatrach

Złe wiadomości dla tych, którzy rozpoczynają urlop w górach. Przyszło zapowiadane wcześniej załamanie pogody. W Tatrach mocno pada i zrobiło się zimno.
Share
Nawałnice i ulewy. Załamanie pogody w Tatrach
Źródło: PAP, Fot: Lech Muszyński
d3xs7cw

TOPR odradza wycieczki w wyższe partie gór

Rano nad Tatrami przeszła prawdziwa ulewa. Nie są wykluczone kolejne oberwania chmury, a także burze. Wraz z opadami deszczu, spadła też temperatura. Na Kasprowym Wiechu termometr pokazuje zaledwie pięć stopni Celsjusza.

Uczucie chłodu dodatkowo potęguje silny wiatr, który osiąga tam niemal 50 km na godzinę.

d3xs7cw

Ratownicy TOPR odradzają wycieczki w wyższe partie gór i przypominają o odpowiednim ubiorze. Na szlaku mogą przydać się nawet czapki i rękawiczki, tym bardziej że na najwyższych szczytach można spodziewać się nawet deszczu ze śniegiem.

Zobacz, dlaczego pogoda jest taka... szalona

3253 interwencji jednego dnia

Tylko w piątek, w związku ze skutkami nawałnic, strażacy interweniowali 3253 razy. Nadal bez prądu w całym kraju jest ok. 20 tysięcy osób.

d3xs7cw

Najwięcej interwencji w piątek straży mieli w woj. mazowieckiem - 1212, w woj. lubelskim - 319 i woj. kujawsko-pomorskim - 256. Najwięcej zdarzeń, do których wzywani byli strażacy to usuwanie połamanych drzew - 2761 usuwanie połamanych i powalonych drzew. Nawałnice uszkodziły lub zerwały 199 dachów w tym 136 na budynkach mieszkalnych. Najwięcej w woj. mazowieckim. Strażacy wypompowywali wodę z zalanych budynków i ulic.

W piątek rannych zostało 6 osób w tym dwóch strażaków, czyli łącznie od czwartku rannych jest 12 osób w tym czterech strażaków.

Źródło: WP, PAP, RMF FM

d3xs7cw

Podziel się opinią

Share
d3xs7cw
d3xs7cw
Więcej tematów