Trwa ładowanie...
d328g8w

Navarro-Valls: papież zadowolony z przebiegu pielgrzymki w Grecji

Rzecznik prasowy Watykanu Joaquin Navarro-Valls
powiedział w piątek wieczorem w Atenach, że papież jest
zadowolony z dotychczasowego przebiegu wizyty w Grecji - podała
włoska agencja ANSA.

d328g8w
d328g8w

Jeszcze dwa miesiące temu ta wizyta wydawała się nie do pomyślenia, półtora miesiąca temu - prawie niemożliwa, a dziś papież Jan Paweł II i arcybiskup Aten Chrystodulos podpisali wspólną deklarację - skomentował Navarro-Valls.

Jeszcze raz papież przełamał bariery i pokierował historią, Oczywiście to jest także zasługa arcybiskupa Chrystodulosa - dodał rzecznik.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy dotyczące planowanej za kilka dni wizyty Chrystodulosa w Moskwie i zapowiedzianego spotkania z patriarchą Moskwy i Wszechrusi Aleksijem II, Navarro-Valls powiedział, że zbieżność dat tej wizyty i wizyty papieża w Atenach jest przypadkowa. Dodał jednak, że cały świat prawosławny z zainteresowaniem śledzi przebieg wizyty papieża w Grecji.

Na pytanie czy możliwa będzie wizyta papieża w Moskwie rzecznik Stolicy Apostolskiej odparł: O tym porozmawiamy za dwa miesiące.

d328g8w

Wizyta papieża w Atenach jest "najtrudniejszą z dotychczasowych podróży zagranicznych" Jana Pawła II - uważa hiszpańska agencja EFE.

Jednak już niemal na wstępie przyniosła "przełamanie lodów" w stosunkach z greckim Kościołem prawosławnym - komentują greckie publiczne radio i telewizja.

Stało się to za sprawą utrzymanego w konsekwentnie ekumenicznym duchu przemówienia Jana Pawła II podczas wizyty u arcybiskupa Aten i całej Grecji, Chrystodulosa.

Wszyscy dziennikarze towarzyszący papieżowi w jego pielgrzymce śladami Św. Pawła Apostoła piszą, że Jan Paweł II wyszedł odważnie naprzeciw oczekiwaniom Kościoła prawosławnego, wyrażonym w "twardym", jak je określają przemówieniu Chrystodulosa.

d328g8w

Wizyta papieża w stolicy prawosławnej Grecji, gdzie jest według bardzo rozbieżnych ocen od 50 do 200 tysięcy katolików, których Grecy nie darzą na ogół sympatią, bardzo się różni od "typowych" wizyt Jana Pawła II otoczonego zwykle przez tłumy wiernych i sympatyków.

Ulice centrum Aten były w piątek pustawe, widać było głównie ruch samochodów przewożących dziennikarzy i policjantów. Przed lądowaniem samolotu papieskiego policja zamknęła dla ruchu trasy przejazdu papieża w centrum Aten, chronionym przez 7 tysięcy agentów w mundurach i po cywilnemu oraz przez komandosów i snajperów. (mag, mp)

d328g8w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d328g8w
Więcej tematów