Trwa ładowanie...
dpwbpuk
12-03-2009 19:58

Naukowiec: wiem czym zastąpić tarczę antyrakietową

Znany przeciwnik planu rozmieszczenia baz amerykańskiego systemu obrony antyrakietowej w Polsce i Czechach, profesor Massachusetts Institute of Technology (MIT), Theodore Postol, wystąpił z propozycją alternatywnego systemu - antyrakiety wystrzeliwane z bezzałogowych samolotów.

dpwbpuk
dpwbpuk

Theodore Postol na łamach "New York Timesa" chwali przedstawioną Rosji przez prezydenta Baracka Obamę ofertę zmodyfikowania planu umieszczenia tarczy w Europe Środkowo-Wschodniej w zamian za pomoc w przekonaniu Iranu do rezygnacji z produkcji broni nuklearnej.

Jako alternatywę proponuje rakiety przechwytujące, które niszczyłyby rakiety nieprzyjaciela zaraz po ich starcie. Te planowane w Polsce zestrzeliwałyby wrogie rakiety w środkowej razie lotu.

Takie antyrakiety - jak wyjaśnił naukowiec prestiżowego instytutu - ważyłyby około tony i w ułamku sekundy osiągałyby szybkość 5 km na sekundę. Jego zdaniem, pozwoliłoby to trafić i zniszczyć rakiety z Iranu lub Korei Północnej, które "będą prawdopodobnie duże i ociężałe".

Antyrakiety byłyby transportowane przez bezzałogowe samoloty podobne do niewykrywalnych dla radarów bombowców B-2, ale od nich mniejsze. Jak twierdzi Postol, takie maszyny już istnieją. Nie podał jednak bliższych szczegółów.

dpwbpuk

Autor pisze, że tylko pięć takich bezzałogowych samolotów byłoby potrzebnych do patrolowania przestrzeni powietrznej w promieniu kilkuset kilometrów od wyrzutni rakiet. Zestrzelenie rakiety z głowicą atomową zaraz po starcie miałoby i tę zaletę, że jej resztki spadłyby na terytorium państwa-agresora.

"W przeciwieństwie do prowokacyjnego, niewykonalnego systemu planowanego przez administrację Busha, ten alternatywny system obronny jest technicznie do zrealizowania i może być zbudowany i rozmieszczony w pobliżu regionów stanowiących przedmiot naszej troski w stosunkowo krótkim czasie" - czytamy w artykule prof. Postola.

Jak podkreślił profesor, system ten zapewniłby odstraszającą i skuteczną obronę przeciw Iranowi i Korei Północnej, ale nie stanowiłby zagrożenia dla Rosji i Chin. "Dodatkowo, jego elementy mogłyby być opracowane i kierowane w tandemie z Rosją" - pisze autor.

Zdaniem niemal wszystkich ekspertów, administracja George'a W. Busha miała rację twierdząc, że tarcza w Polsce i Czechach nie zagrażałaby Rosji, z jej wielotysięcznym arsenałem rakiet nuklearnych dalekiego zasięgu.

Jak mówił tydzień temu rzecznik Agencji Obrony Rakietowej (MDA) przy Pentagonie, Rick Lehner, administracja USA nie przygotowuje żadnej alternatywy dla planowanej tarczy w Polsce i Czechach.

Tomasz Zalewski

dpwbpuk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpwbpuk
Więcej tematów