Naukowcy znajdują bogatą materię organiczną w próbkach z asteroidy Ryugu
Japońsko-amerykańsko-europejski kosmiczny zespół, kierowany przez profesora Hiroshi Naraokę z Wydziału Nauk o Ziemi i Planetarnych Uniwersytetu Kyushu, dostarczył do ziemskich laboratoriów próbki pobrane przez sondę Hayabusa 2 Japońskiej Agencji Eksploracji Lotnictwa i Kosmosu (JAXA). Analiza tych przywiezionych materiałów zaskoczyła naukowców.
Sonda Hayabusa2 zebrała próbki 22 lutego 2019 roku i dostarczyła je na Ziemię w grudniu 2020 roku. Część tego cennego kosmicznego materiału, w ilości zaledwie 30 miligramów, oddano międzynarodowemu zespołowi ds. analiz rozpuszczalnych związków organicznych. Trafiła do japońskich laboratoriów i była ekstrahowana w wielu różnych rozpuszczalnikach przy użyciu szerokiej gamy sprzętu podobnego do tego używanego w laboratorium kryminalistycznym.
Wyniki badań próbek, pobranych przez sondę na asteroidzie Ryugu, przyniosły nieoczekiwane wnioski. Badacze odnaleźli w preparatach cząstki organiczne - rodzaj aminokwasów, czyli surowców potrzebnych do życia.
Gama związków zawierających pierwiastek węgiel, sprzężony z wodorem, tlenem, azotem, siarką i innymi atomami, jest budulcem wszystkich form życia na Ziemi. Związki te mogą powstawać w wyniku reakcji chemicznych, w których nie biorą udziału żywe organizmy.
Jak informuje chiński kanał telewizyjny CGTN, to odkrycie jest przełomowe w badaniu kosmicznych sfer. Oznacza to, że procesy chemiczne w asteroidach mogą tworzyć składniki potrzebne do życia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kosmiczna sensacja. Odkrycie Teleskopu Jamesa Webba w obłoku Kameleona
Poszukiwanie procesów chemicznych, które mogły doprowadzić do powstania życia na Ziemi, znane jest jako "chemia prebiotyczna". Organiczne ślady w materiałach pobranych z asteroidy Ryugu to prawdziwa sensacja. Organiczne cząsteczki mogą się bowiem tworzyć w obecności wody oraz takich ważnych dla życia składników jak aminy alifatyczne, kwasy karboksylowe, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne i związki heterocykliczne zawierające azot.
Naukowcy znajdują bogatą materię organiczną w próbkach z asteroidy Ryugu
- Jak dotąd wyniki badań aminokwasów z Ryugu są w większości zgodne z tym, co zaobserwowano w niektórych typach meteorytów bogatych w węgiel , które zostały wystawione na działanie wody w kosmosie - powiedział stacji Jason Dworkin, współautor badań NASA Goddard Space Flight.
Znalezione w materiałach pobranych na asteroidzie aminokwasy dają wiele do myślenia. Te cząsteczki są wykorzystywane przez żywe istoty do budowy białek niezbędnych do regulowania reakcji chemicznych i tworzenia takich struktur, jak włosy i mięśnie.
Odkrycie dodaje większej wiarygodności teorii, że podstawowe składniki potrzebne do rozpoczęcia rozwoju życia na Ziemi mogły zostać dostarczone na planetę z kosmosu.