Trwa ładowanie...
d1rq2i7

Naukowcy z Politechniki Krakowskiej zrewolucjonizują rynek? "Ten materiał jest lepszy niż beton"

Naukowcy z Politechniki Krakowskiej chcą zrewolucjonizować rynek nowym materiałem budowlanym. Stworzyli tzw. syntetyczną skałę – materiał o wiele bardziej odporny niż beton, charakteryzujący się dużą wytrzymałością, a do tego ekologiczny i tani. Autorzy pomysłu poszukują inwestora, który pomoże wdrożyć materiał na rynek.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Geopolimer
Geopolimer (Materiały prasowe, Fot: Politechnika Krakowska)
d1rq2i7

Bazą dla stworzenia geopolimeru, zwanego potocznie sztuczną skałą, jest tuf wulkaniczny – rodzaj lekkiej, porowatej skały, składającej się głównie z piasku oraz popiołu wulkanicznego. Wynalazcy nie szukali tego materiału zbyt daleko – tuf wulkaniczny pozyskali w okolicach wsi Filipowice pod Krakowem.

- Tuf wulkaniczny to bardzo lekki materiał pochodzenia wulkanicznego o dużej odporności. Ze względu na łatwość obróbki i bardzo dobre właściwości termoizolacyjne był kiedyś popularnym materiałem budowlanym. W Polsce istniały nawet kopalnie tufu – wyjaśnia prof. Janusz Mikuła dla Wirtualnej Polski.

Jednak tuf wulkaniczny to dopiero początek drogi to stworzenia rewolucyjnego materiału. Poddawany jest on obróbce fizycznej oraz chemicznej. Kiedy kamień osiągnie temperaturę ok. 100 stopni Celsjusza, zostaje zmielony na pył. Sporządza się odpowiedni roztwór alkaliczny z dodatkiem wodorotlenku potasu i sodu, a następnie dokonuje sie proces polikondensacji czyli tworzenia łańcuchów cząsteczek.

d1rq2i7

- To bardzo wytrzymała skała. Materiał znosi temperaturę do 1000 stopni Celsjusza, jest odporny na niskie temperatury, przekraczające -50 stopni, działanie kwasów oraz chlorków. Przy tym wszystkim koszt produkcji syntetycznego kamienia jest na podobnym pułapie, co koszt produkcji zwykłego betonu – przyznaje prof. Mikuła.

Materiał jest także przyjazny środowisku. Przy jego produkcji wytwarza się do ośmiu razy mniej dwutlenku węgla, co może istotnie zmniejszyć obciążenia środowiska.

Autorzy projektu szukają teraz inwestorów, którzy pomogą wprowadzić materiał na rynek. Krakowski wynalazek ma duży potencjał - z syntetycznej skały powstać mogą materiały izolacyjne, ognioodporne, okładziny budynków, a także szereg specjalistycznych części większych konstrukcji budowlanych.

Materiał jest wydobywany i składowany w kopalniach kamienia. Nawiązanie współpracy z kopalniami znacznie usprawniłoby metodę pozyskiwania tego surowca.

Wynalazek krakowskich naukowców zgłoszony został do ochrony patentowej.

d1rq2i7

Podziel się opinią

Share
d1rq2i7
d1rq2i7
Więcej tematów