PolskaNaukowcy z Politechniki Gdańskiej wygrali konkurs na wynalazek 2013 roku

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej wygrali konkurs na wynalazek 2013 roku

Najbardziej innowacyjnym polskim wynalazkiem 2013 roku okazało się cybernetyczne oko wynalezione przez naukowców z Politechniki Gdańskiej. Urządzenie mierzy poziom ludzkiej świadomości.

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej wygrali konkurs na wynalazek 2013 roku
Źródło zdjęć: © WP.PL | Barbara Ostrowska

W czwartek w kancelarii premiera odbyło się wręczenie nagród za najbardziej innowacyjny wynalazek 2013 roku. Tytuł "Najlepszego wynalazku" i 50 tys. zł nagrody zdobyli naukowcy z Politechniki Gdańskiej, którzy stworzyli tzw. cyber-oko, czyli urządzenie, które ma pomóc osobom pogrążonym w śpiączce oraz tym którzy nie mogą, jak się wydawało do tej pory, komunikować się ze światem zewnętrznym.

Konkurs "Wynalazek roku" organizowany był przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zgłosiło się do niego ponad 60 twórców innowacyjnych rozwiązań. Do ścisłego finału dotarło osiem kluczowych wynalazków, a nagrodzono dwa.

Zwycięski projekt pozwala za pomocą specjalnego oprogramowania oraz czujników dotrzeć do człowieka, z którym nie można było się do tej pory komunikować. Odczytując, w jaki sposób pacjent reaguje oczami na wyświetlane obrazy i jak te bodźce potem przetwarza mózg naukowcy są w stanie określić stopień świadomości pacjenta.

Urządzenie składa się z czterech diod zamieszczonych w rogach monitora oraz rejestratora. Dzięki odbiciu światła w rogówce oraz wyznaczeniu środka źrenicy detektor jest w stanie ustalić miejsce fiksacji, czyli punkt, w który pacjent się aktualnie wpatruje. Jeżeli na monitorze są wyświetlane pytania oraz sugerowane odpowiedzi to chory jest w stanie wskazać je wzrokiem. Pozwala to określić, czy badany jest świadomy, i w jakim stopniu. Na podstawie odpowiedzi ustala się, które obszary kory mózgowej są uszkodzone.

Na razie wyprodukowano tylko kilka egzemplarzy prototypowych, ale zdołały one już pomóc paru osobom. Kilka tygodni temu pacjent napisał za pomocą wirtualnej klawiatury "kocham cię". Jego żona natychmiast się rozpłakała, bo były to pierwsze słowa sparaliżowanego męża od kilku lat.

Urządzenie wejdzie do produkcji za około dwa lata.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)