Naukowcy z Gdańska opatentowali nową technologię grzewczą
Naukowcy z Gdańska opatentowali innowacyjną technologię ogrzewania budynków. Ścienna Bariera Termiczna pozwoli na utrzymanie równej temperatury w mieszkaniu przez cały rok.
Ścienna Bariera Termiczna jest rewolucyjnym wynalazkiem opatentowanym przez Marka Krzaczka z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej. Wynalazek pozwala regulować temperaturę pomieszczeń dzięki odnawialnym źródłom energii. Ciepło oraz prąd mogą być pozyskiwane ze słońca przez cały rok, bez względu na pogodę. Śnieg, mgła oraz deszcz nie stanowią problemu. System grzewczy może być instalowany zarówno w nowych, jak i starych budynkach. W jednej z wsi na przedmieściach Trójmiasta powstał "testowy" dom o kubaturze 300 metrów kw.
- Wśród producentów systemów grzewczych do tej pory istniało przekonanie, że nie jest możliwe zgromadzenie wystarczającej ilości energii w gruncie w czasie sezonu letniego w polskim klimacie - stwierdził Marek Krzaczek, autor wynalazku.
Wynalazca zaprezentował odmienny sposób konstrukcji systemu grzewczego. Energia słoneczna pobierana jest za pomocą dowolnego kolektora słonecznego, np. umieszczonego pod pokryciem dachowym w postaci zwoju rurek polipropylenowych. Wtedy energia przekazywana jest do magazynu pod bryłą budynku i tam jest kumulowana. Gorąca woda trafia następnie do rurek w ścianie, a te tworzą barierę termiczną. Pozwala ona na utrzymanie stałej temperatury 19-21 stopni.
Technologia ta nie pozwala na całkowitą rezygnację z tradycyjnych źródeł energii. Umożliwi jednak znaczne obniżenie kosztów. Cena instalacji będzie zbliżona do obecnie obowiązujących na rynku. Jej elementy są jednak dużo trwalsze niż w wypadku tradycyjnych pieców. Okres bezawaryjnego użytkowania szacuje się na 50 lat.
W 2011 roku projekt zdobył II nagrodę w międzynarodowym konkursie "Lafarge Invention Awards", w 2013 r. twórca wspólnie z firmą Sewaco uzyskał wysoki grant. Projekt został także wyróżniony przez europejskie konsorcjum KIC InnoEnergy w ramach inicjatywy Call for Proposals 2014
Ogromną zaletą jest to, że można zastosować to rozwiązanie dla nowo powstających budynków, ale także dla budowli już istniejących, w tym także zabytkowych. Rozwiązanie to wpisuje się bardzo dobrze w projekt renowacji - tzw. retrofittingu budynków zabytkowych, który został ogłoszony przez Unię Europejską na rok 2015.