ŚwiatNaukowcy potwierdzają: miłość jest ślepa

Naukowcy potwierdzają: miłość jest ślepa

Miłość jest ślepa - odkrył kiedyś Szekspir.
Badania naukowców potwierdzają to twierdzenie bowiem wykazały, że
dla osób zakochanych atrakcyjność innych kobiet czy mężczyzn
maleje.

Naukowcy potwierdzają: miłość jest ślepa
Źródło zdjęć: © AFP

Jon Manner z Florida State University w Tallahassee wraz ze swoimi współpracownikami poprosił 57 zakochanych studentów będących w związkach heteroseksualnych, by opisali momenty, kiedy uczucie miłości do partnera było najsilniejsze. Kolejnych 56 studentów pisało o uczuciu największego szczęścia.

Następnie studentom pokazano 60 zdjęć, wśród których znajdowała się jednakowa liczba zdjęć przedstawiających bardzo atrakcyjnych mężczyzn i kobiet oraz przeciętnie wyglądających osób obu płci. Każde zdjęcie badani studenci widzieli przez ułamek sekundy.

Gdy twarze znikały, w innym punkcie na ekranie pojawiał się kwadrat lub koło. Zadaniem studentów było zidentyfikowanie obiektu tak szybko jak to możliwe. W ten sposób badano uwagę wzrokową na poziomie podświadomości.

Studenci przejęci myślami o miłości znacznie szybciej identyfikowali kształty po obejrzeniu zdjęcia atrakcyjnej osoby płci przeciwnej niż ci, którzy pisali eseje o szczęściu.

Okazało się, że gdy ludzie tylko myślą o miłości i swoim partnerze, atrakcyjna osoba płci przeciwnej nie przyciąga, ale wręcz odpycha ich uwagę wzrokową - mówi Maner.

To odkrycie może pomóc wyjaśnić, dlaczego zakochani nie zwracają uwagi na innych potencjalnych, może nawet lepszych, partnerów.

Odrzucenie następuje już na początkowym etapie przetwarzania wzrokowego, gdy tylko obraz trafi do świadomości- twierdzi Maner.

Wcześniejsze badania sugerowały, że osoby będące w stałych związkach przypisują mniejszą wartość potencjalnym alternatywnym partnerom. Widzą ich jako mniej atrakcyjnych, niż osoby samotne. Jednak do tej pory nie było jasne, czy rzeczywiście tak myślą, czy może usiłują w ten sposób samych siebie przekonać, że dokonali właściwego wyboru. Podczas eksperymentu Manera reakcja odpychająca była tak szybka, że wyklucza to jakąkolwiek świadomą kontrolę.

Psychologom od dawna sprawiało trudności wyjaśnienie funkcji miłości romantycznej. To bardzo silne uczucie, które czasami może zawładnąć życiem człowieka i spowodować jego irracjonalne zachowanie - mówi Joseph Forgas, psycholog z University of New South Wales w Sydney.

Jego zdaniem, badanie to ujawnia bardzo ważną funkcję miłości romantycznej, a mianowicie hamowanie naturalnego pragnienia nieustannego poszukiwania najlepszego dostępnego partnera.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)