PolskaNaukowcy i rektorzy przeciwni zmianom podatkowym

Naukowcy i rektorzy przeciwni zmianom podatkowym

Środowisko naukowe i rektorzy szkół ostro
protestują przeciwko propozycji rządu, aby zlikwidować 50-
procentowe koszty uzyskania przychodu dla przedstawicieli tzw.
wolnych zawodów - poinformował przewodniczący Konferencji
Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) prof. Tadeusz Luty.

Po południu z przedstawicielami środowisk twórczych i akademickich spotka się prezydent Lech Kaczyński. Liczymy, że prezydent jednoznacznie wesprze nasze stanowisko. W zależności od jego stanowiska, prezydium KRASP podejmie decyzję, co dalej - powiedział prof. Luty.

We wtorek rząd ogłosił decyzję o zlikwidowaniu 50-proc. kosztów uzyskania przychodów od dochodów z prawa autorskich (w latach 2007- 2008 ma to być 20%) i 20-proc. od dochodów z praw innych niż majątkowe (ma to być 10%).

Wicepremier, minister finansów Zyta Gilowska zapewniła, że wszystkie pieniądze, które z tytułu zmian zgarnie fiskus, zostaną zwrócone szkołom wyższym i instytucjom kultury. W ten sposób będą mogły naprawić szkody w systemach wynagrodzeń - tłumaczyła w wywiadzie dla "Dziennika".

Środowisko akademickie jest wysoce nieufne wobec takich zapewnień- stwierdził prof. Luty. Zauważył, że w komunikacie rządowym ogłoszonym po przyjęciu projektu ustaw podatkowych nie znalazła się konkretna informacja o takiej rekompensacie finansowej.
Nie wiadomo też, w jaki sposób koledzy z uczelni niepublicznej będą mieli zrekompensowane swoje straty - dodał szef KRASP.

Niektórzy zwolennicy nowych zasad opodatkowania argumentują, że na Zachodzie nie ma tego typu ulg - przypomniał wiceprezes Polskiej Akademii Nauk, prof. Jan Strelau. Osoby te zapominają jednak, że na Zachodzie funkcjonują inne gratyfikacje dla uczonych i nauczycieli akademickich - dodał.

Np. osoba uczestnicząca w kongresie odlicza sobie od podatku koszt tego uczestnictwa, może też odliczyć koszty związane z zakupem książek, komputera i innych rzeczy potrzebnych do pracy. Tego u nas nie ma - dodał prof. Strelau.

Naukowcy nie wyjdą na ulicę z łopatami i widłami, i nie będą straszyć, że rozniosą Warszawę. My jesteśmy ludźmi, którzy chcą rozmawiać i będziemy na ten temat rozmawiać- zapowiedział rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, wiceprzewodniczący KRASP, prof. Tomasz Borecki.

Prof. Borecki zaprzeczył też informacji "Dziennika", według którego w ramach protestu przeciw zmianom podatkowym nie wyklucza się wstrzymania naboru na uczelnie.
Na pewno nie jest to pomysł rektorów z KRASP. My mamy młodzież kształcić. Ja, jako rektor SGGW, nie zamierzam sięgać po takie środki perswazji - zapewnił.

Propozycjom zmian podatkowych sprzeciwia się także Krajowa Sekcja Nauki NSZZ "Solidarność". W piśmie zaapelowała do Komisji Zakładowych zrzeszonych w sekcji do podjęcia akcji protestacyjnej lub strajkowej w przypadku podtrzymania przez Ministerstwo Finansów zamiaru zmniejszenia wynagrodzeń w wyniku zniesienia 50-proc. kosztów uzyskania przychodu. (it)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)