Trwa ładowanie...
d1twcvf

Naukowcy: do 2100 roku wyginą niedźwiedzie polarne

Naukowcy alarmują: przez zmiany klimatyczne wyginą niedźwiedzie polarne. Za sto lat może ich już nie być.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Naukowcy ostrzegają. Do 2100 roku wyginą niedźwiedzie polarne
Naukowcy ostrzegają. Do 2100 roku wyginą niedźwiedzie polarne (Wikimedia Commons)
d1twcvf

Niedźwiedziom polarnym grozi zagłada. W wyniku wzrostu temperatur zanika ich przestrzeń życiowa, przez co mają coraz większy problem ze znalezieniem pożywienia – głosi praca badawcza opublikowana w magazynie "Nature Climate Change". Tworzy się błędne koło, ponieważ głodne, osłabione zwierzęta odnoszą mniejsze sukcesy w polowaniu.

Głodne i wychudzone

Można to już zaobserwować w niektórych regionach – piszą naukowcy. Kurczy się powłoka lodowa na biegunie północnym, a wraz z nią i czas, kiedy niedźwiedzie mogą polować na foki. Wychudzone zwierzęta gorzej znoszą arktyczną zimę. Jest mało prawdopodobne, aby 12 z 13 badanych populacji przeżyło następne 80 lat. W Arktyce temperatury rosną bowiem dwa razy szybciej niż średnia na świecie. – W przypadku niedźwiedzi czas bez jedzenia wydłuża się, zanim lód zamarznie i będą mogły znowu polować – powiedział kierujący badaniami Steven Amstrup z organizacji pozarządowej Polar Bears International.

Topnieje przestrzeń życiowa

W swoich badaniach naukowcy założyli, że średnia temperatura na świecie wzrośnie o 3,3 stopnia Celsjusza w porównaniu do czasów przedindustrialnych. Już wzrost o jeden stopień doprowadził do fal upałów, susz i burz.

d1twcvf

Nawet gdyby ograniczyć wzrost do 2,4 stopnia – o pół stopnia więcej niż zakłada porozumienie paryskie, ale wciąż mało realistyczne – opóźniłoby to tylko wyginięcie niedźwiedzi. – To wciąż znacznie więcej niż to, czego doświadczyły niedźwiedzie polarne w ciągu miliona lat ewolucji – powiedział

Mięsożerne zwierzęta na szczycie łańcucha pokarmowego nie są w stanie wystarczająco szybko przystosować się do zmieniającego się środowiska. – Ich przestrzeń życiowa dosłownie topnieje – alarmuje Amstrup.

I to tylko zwiastun tego, co może spotkać także inne gatunki zwierząt. Obecnie na wolności żyje ok. 25 tys. niedźwiedzi polarnych.

Zobacz także:

Niemcy: internetowi hejterzy na celowniku policji
Szok i normalność. Halle przed procesem domniemanego zamachowca
Niemieccy seniorzy. Najdłużej żyje się na południu kraju

d1twcvf

Podziel się opinią

Share
d1twcvf
d1twcvf
Więcej tematów