Wyjdą na ulice 1 września. "Czara goryczy się przelała"
Nauczyciele zapowiadają protest przed Ministerstwem Edukacji i Nauki 1 września. - Zarabiamy często mniej niż kasjerzy w marketach. Czara goryczy po prostu już się przelała - mówi Mirosław Kozik, przewodniczący Klubu Młodego Nauczyciela Okręgu Śląskiego ZNP.
Rok szkolny rozpocznie się w poniedziałek, 4 września. Kilka dni wcześniej, w piątek, 1 września, nauczyciele będą protestować na ulicach Warszawy przed gmachem Ministerstwa Edukacji i Nauki.
- To termin przemyślany. Ministerstwo wtedy pracuje, będzie miało szansę pokazać dobrą wolę, chęć dialogu i wyjść do nas, porozmawiać, posłuchać koleżanek i kolegów po fachu. Dzięki temu, że 1 września nie rozpoczynamy pod tablicą, mamy szansę zaprotestować pod gmachem MEiN - mówi w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Mirosław Kozik, nauczyciel chemii z Pszczyny oraz przewodniczący Klubu Młodego Nauczyciela Okręgu Śląskiego ZNP.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nauczyciele mają dosyć. "Sytuacja jest dramatyczna. Żenujące pensje i warunki pracy, które są nie do zniesienia"
Jak sam wskazuje, w środowisku "narasta frustracja". - Nauczyciel wchodzący do zawodu otrzymuje zarobki na poziomie pensji minimalnej. A dokładniej: o 90 zł więcej niż minimalna krajowa. Na marginesie: mówiąc o młodych nauczycielach, uruchamiam wyobraźnię, bo ich po prostu nie ma - mówi.
"Czara goryczy się przelała"
Przekonuje, że mamy także do czynienia z odpływem nauczycieli w każdym wieku z zawodu na "niespotykaną wcześniej skalę". Wielu rezygnuje także z wakacji, by po prostu sobie dorobić.
- Wielu odchodzi przez to, że mamy chyba najbardziej impertynenckiego w historii ministra, który mówi półprawdy i rozdaje publiczne pieniądze w sposób, jaki w demokratycznym państwie nie powinien mieć miejsca. I to w chwili, kiedy oświata przeżywa kryzys finansowy - mówi Kozik.
- Wymaga się od nas kwalifikacji, ciągłego szkolenia się, dostępności dla rodziców. A zarabiamy często mniej niż kasjerzy w marketach. Czara goryczy po prostu już się przelała. Jeśli nie przywrócimy temu zawodowi prestiżu, to rezygnować nie przestaniemy - zaznacza.
Czytaj więcej:
Źródło: "Gazeta Wyborcza"