Nauczyciele szykują się do pikiety kancelarii premiera
Poprawa warunków pracy i płacy, zaprzestanie zamykania szkół. To dwa główne postulaty, o które walczyć dziś będą nauczyciele. Co najmniej 15 tysięcy pedagogów ma dziś pikietować kancelarię premiera.
14.10.2015 | aktual.: 14.10.2015 07:07
Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz powiedział, że w Dniu Edukacji Narodowej nauczyciele chcą pokazać, jak wygląda ich szara rzeczywistość. Mówi o niedofinansowaniu szkół, coraz większej liczbie obowiązków, za którymi nie idzie żadna rekompensata.
Minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska zapowiedziała, że wyjdzie do protestujących nauczycieli. Powie im jednak to samo co zwykle - na podwyżki na razie nie ma szans. W ostatnich latach pensje nauczycieli szkolnych były podnoszone, teraz przyszła kolej na nauczycieli akademickich. Szefowa MEN-u zaznacza jednak, że jeżeli tylko pojawią się pieniądze w budżecie, to minister edukacji o te podwyżki powinien walczyć, ale przy jednoczesnej zmianie Karty Nauczyciela. Jej zdaniem obecne przepisy nie motywują do lepszej jakości pracy nauczycieli.
Dwie godziny przed rozpoczęciem manifestacji, w kancelarii premiera odbędzie się uroczystość wręczenia tytułów honorowego profesora oświaty. Premier Ewa Kopacz odznaczy dwudziestu wybitnych nauczycieli.
"Bawcie się dobrze, dzisiaj Wasze święto"
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej minister składa życzenia całej społeczności szkolnej. W filmie zamieszczonym na stronie internetowej resortu Joanna Kluzik-Rostkowska podkreśla, że życzenia są adresowane do dyrektorów szkół, nauczycieli, pracowników administracyjnych, pań woźnych i kucharek. "Bawcie się dobrze, dzisiaj Wasze święto" - powiedziała minister edukacji.
Joanna Kluzik-Rostkowska tradycyjnie wręczy dziś nauczycielom złote, srebrne, brązowe Krzyże Zasługi, medale Komisji Edukacji Narodowej oraz nagrody Ministra Edukacji Narodowej za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze. Uroczystości rozpoczną się o 11.00 w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Dzień Edukacji Narodowej
14 października 1773 roku utworzono Komisję Edukacji Narodowej, prawdopodobnie pierwsze na świecie nowoczesne ministerstwo edukacji. W rocznicę tego wydarzenia został ustanowiony Dzień Edukacji Narodowej, potocznie nazywany Dniem Nauczyciela.
Historyk profesor Kalina Bartnicka wyjaśnia, w pierwszym składzie KEN byli ludzie, którzy niespecjalnie znali się na edukacji. Wyjątkiem był jedynie Ignacy Potocki. Pozostali byli po prostu wykształconymi ludźmi, którzy byli szanowanymi obywatelami.
Oprócz Potockiego, w pierwszym składzie Komisji znaleźli się m.in. Adam Kazimierz Czartoryski czy Andrzej Zamoyski.
KEN wprowadziła wiele ustaw, które unormowały tok pracy szkolnej, wakacje, kary dla uczniów, a także zasady nadzoru pedagogicznego i finansowego nad szkołami. Minister Edukacji Narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska dodaje, że były tam też zasady jak sobie radzić z problemem alkoholowym. Za pierwsze takie przewinienie w szkole należało ucznia skarcić. Jeżeli to nie przynosiło efektu, kara spotykała później też nauczyciela.