Nauczyciel uwolniony od zarzutów piractwa
Rosyjski sąd odstąpił od zarzutów przeciwko Aleksandrowi Ponosowowi, dyrektorowi szkoły w miasteczku Vereschagino, oskarżonemu o świadome wykorzystywanie pirackich kopii Windows podczas prowadzonych przez siebie lekcji. Z oskarżenia zrezygnowano z powodu braku dowodów popełnienia przestępstwa - w przeciwnym wypadku 40-letni nauczyciel mógłby trafić do więzienia na 5 lat.
Ponosow został oskarżony o naruszenie przepisów prawa autorskiego po tym, jak rosyjska milicja zajęła 12 komputerów ze szkoły, w której pracował. Na komputerach były zainstalowane nielegalne kopie oprogramowania Microsoftu o łącznej wartości 10 tys. dolarów, jednak Ponosow utrzymywał, że kupił pecety już z zainstalowanymi aplikacjami.
Oprócz kary więzienia, Ponosowi groziła też grzywna w wysokości odpowiadającej wartości nielegalnego oprogramowania.
Jak pamiętamy, w sprawie interweniował nawet Michaił Gorbaczow - http://www.pcworld.pl/news/106168.html, ostatni przywódca Związku Radzieckiego, który skierował list otwarty do Billa Gatesa z prośbą o "akt łaski" wobec Ponosowa. Pisał wtedy: "Nauczycielowi, który poświęcił się edukacji dzieci i który otrzymuje skromne wynagrodzenie, nieporównywalne nawet z pensjami zwykłego personelu w Pana firmie, grozi pobyt w syberyjskim więzieniu. Mamy ogromny szacunek dla pracy programistów Microsoftu i w żaden sposób nie wątpimy w zasadność kary za naruszenie własności intelektualnej, jednak w tym przypadku prosimy o łaskę i wycofanie skargi przeciw Aleksandrowi Ponosowowi."
Prokuratura może w ciągu 10 dni odwołać się od wyroku sądu. Wiele wskazuje na to, że tak się właśnie stanie, gdyż prokurator uznał wyrok za niewłaściwy, przekonując, że powinna zapaść decyzja o winie lub niewinności Ponosowa. Co ciekawe, prokuratura sama spotkała się z zarzutem, iż proces przeciwko nauczycielowi byłby czysto pokazowy - miałby za zadanie podkreślać podejmowane przez organa ścigania w Rosji wysiłki na rzecz zwalczania piractwa.
Przedstawiciele rosyjskiego oddziału Microsoftu nie złożyli pozwu przeciw nauczycielowi, uznając, iż okoliczności ( mała liczba komputerów z nielegalnym oprogramowaniem oraz fakt korzystania z kopii programów przez uczniów ) nie wymagały wszczęcia postępowania karnego.
Więcej informacji: Agencja Novosti - http://en.rian.ru