Trwa ładowanie...
d2qe9g2

Nauczyciel religijny skazany za gwałt na 10-letniej dziewczynce

Sąd w stolicy Afganistanu, Kabulu, skazał na karę 20 lat pozbawienia wolności mułłę za gwałt na 10-letniej dziewczynce. Wyrok został pozytywnie przyjęty przez grupy walczące o prawa kobiet w tym kraju - poinformowała w niedzielę agencja Associated Press.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nauczyciel religijny skazany za gwałt na 10-letniej dziewczynce
(Fotolia)
d2qe9g2

Do zdarzenia doszło w maju br. w prowincji Kunduz w północno-wschodnim Afganistanie. Agencja AP zwraca uwagę, że tego typu wyroki należą w tym kraju do rzadkości. Lokalne sądy wielokrotnie traktują gwałt jako cudzołóstwo i zamiast napastników skazują ofiary przemocy.

Hassina Sarwari, która prowadzi w prowincji Kunduz schronisko dla kobiet podkreśliła, że mułłę udało się skazać dzięki przeniesieniu postępowania do stolicy. Gdyby proces odbył się przed lokalnym wymiarem sprawiedliwości, to nauczyciel najprawdopodobniej uniknąłby kary. Wyrok z zadowoleniem przyjęły też organizacje broniące praw kobiet, które walczą o sprawiedliwość dla ofiar gwałtów, do których często dochodzi w Afganistanie.

W 2013 roku konserwatywni afgańscy deputowani zablokowali ustawę mającą na celu wzmocnienie praw kobiet. Twierdzili, że niektóre jej punkty naruszają zasady islamu lub zachęcają do cudzołóstwa. Ustawa przewidywała penalizację m.in. poślubiania zbyt młodych dziewcząt oraz wymuszonych małżeństw, a także delegalizację tzw. baad, czyli zwyczaju oddawania dziewcząt i kobiet w celu rozstrzygania sporów. Ponadto zapisano w niej, iż za przemoc domową grozi kara do trzech lat więzienia, a ofiar gwałtów nie należy oskarżać o cudzołóstwo.

Pomimo poprawy sytuacji życiowej po obaleniu reżimu talibów 12 lat temu, prawa kobiet w Afganistanie są powszechnie łamane.

d2qe9g2

Podziel się opinią

Share
d2qe9g2
d2qe9g2
Więcej tematów