ŚwiatNATO wraca do Libii. "Pomożemy budować instytucje obrony"

NATO wraca do Libii. "Pomożemy budować instytucje obrony"

Niewielki zespół doradców z krajów NATO pomoże libijskim władzom w tworzeniu nowoczesnego ministerstwa obrony czy sztabu generalnego wojska - powiedział w Brukseli sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen. Jak poinformował szef sojuszu, o pomoc w budowaniu libijskich instytucji obrony zwróciły się do NATO władze w Trypolisie.

22.10.2013 | aktual.: 22.10.2013 17:19

- Jestem zadowolony, że zgodziliśmy się pozytywnie odpowiedzieć na prośbę libijskiego rządu. Stworzymy niewielki zespół doradczy, który pomoże libijskim władzom zbudować nowoczesne ministerstwo obrony lub sztab generalny. Może też wspomóc libijskie władze w budowaniu architektury bezpieczeństwa - oświadczył Rasmussen przed rozpoczęciem spotkania ministrów obrony krajów NATO w siedzibie w Brukseli.

Nie oznacza to jednak, że sojusz wyśle do Libii swoich żołnierzy. Jak powiedziało źródło w NATO, chodzi jedynie o kilkunastoosobową ekipę, która od czasu do czasu będzie jeździć do Libii, by doradzać tamtejszym wojskowym. Libijczycy będą też przyjeżdżać do Brukseli i do innych miejsc w Europie.

Rasmussen wyraził też nadzieję, że poprawa bezpieczeństwa w Libii ograniczy nielegalną imigrację z Afryki Północnej do Europy. To właśnie z Libii wypływają na włoską Lampedusę lub na Maltę łodzie z nielegalnymi imigrantami.

Od czasu obalenia dyktatora Muammara Kadafiego pod koniec 2011 roku w Libii dochodzi do aktów przemocy między różnymi zbrojnymi ugrupowaniami. Rząd centralny ma trudności z zapanowaniem nad rywalizującymi milicjami i radykalnymi islamistami.

W połowie października byli rebelianci na kilka godzin uprowadzili premiera Alego Zidana. Porywacze oświadczyli, że powodem była rola rządu libijskiego w schwytaniu w Trypolisie przez Amerykanów wysokiego rangą dowódcy Al-Kaidy, Anasa al-Libiego.

Podczas dwudniowego posiedzenia ministrów obrony krajów NATO w Brukseli przewidziana jest dyskusja o obecnych działaniach NATO w Afganistanie oraz o działaniach po zakończeniu misji ISAF po 2014 r. Nie należy się jednak spodziewać konkretnych decyzji na temat nowej misji, gdyż są one uzależnione od podpisania umowy o współpracy między USA a Afganistanem.

Ministrowie rozmawiają też o zagrożeniach cybernetycznych oraz obronie przeciwrakietowej. Na środę przewidziane jest także spotkanie Rady NATO-Rosja, w którym udział weźmie rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)