NATO skrzynką z narzędziami?
Sojusz Północnoatlantycki ma coraz większe
zastosowanie jako swego rodzaju "skrzynka z narzędziami" oferująca
wsparcie jednemu lub kilku członkom w określonym zakresie. Może
tak być również w wypadku wniosku Polski o wsparcie jej misji w
Iraku - napisał wtorkowy "Wall Street Journal".
"Zajmujemy realistyczne stanowisko (w sprawie pełnienia funkcji stabilizacyjnych w jednej ze stref w Iraku), nie jesteśmy wielkim mocarstwem i musimy działać w ramach posiadanych środków" - powiedział gazecie ambasador RP przy NATO Jerzy Nowak. "Oczekujemy od Sojuszu wsparcia w wyraźnie określonych dziedzinach" - dodał.
Dla NATO ten rodzaj poparcia w wyraźnie zarysowanych ramach z myślą o jednym lub kilku członkach coraz bardziej upowszechnia się jako model przyszłych operacji. Pozwala obejść zaciekłe polityczne debaty, które byłyby nieuchronne, gdyby NATO zdecydowało się na umieszczenie w Iraku swojej flagi i wzięcie na siebie pełnej odpowiedzialności za misję pokojową w tym kraju - napisał WSJ.
Dziennik dodał, że takie podejście ma jednak polityczną cenę, bo poparcie Sojuszu dla indywidualnych wniosków poszczególnych krajów lub koalicji krajów powstających ad hoc nie oznacza, iż Sojusz sprawuje nad nimi ogólną polityczną kontrolę.
"Jeżeli jako NATO udzielimy poparcia Polsce, nie oznacza to, że Sojusz będzie miał wpływ na wydarzenia w Iraku lub je kontrolował" - powiedział WSJ anonimowy przedstawiciel NATO w Brukseli.
Dziennik napisał, że Polsce potrzeba w jej strefie od 6 do 8 tysięcy żołnierzy sił międzynarodowych. Sama jest gotowa wysłać do 2 tysięcy żołnierzy. Od NATO oczekuje m.in. koordynowania wkładu, który do administrowanego przez Polaków sektora gotowi byliby wnieść inni.
Polski wniosek o wykorzystanie NATO w charakterze "skrzynki z narzędziami" nie jest pierwszym - przypomina WSJ. - Po raz pierwszy Sojusz zaangażował się w tym charakterze w Kabulu, oferując wsparcie Niemcom i Holendrom w zakresie logistyki i łączności.
Taki sam charakter miała też pomoc udzielona Turcji na wypadek ataku ze strony Iraku (Turcja uzyskała pociski Patriot i samoloty systemu wczesnego ostrzegania AWACS), oraz pomoc dla Unii Europejskiej, która podjęła się misji pokojowej w Macedonii. NATO zapewniło tej misji struktury dowodzenia i informacje wywiadowcze dla operacji pod dowództwem francuskim.
Decyzji NATO w sprawie wniosku Polski o wsparcie jej misji w Iraku oczekuje się w najbliższych dniach.