Trwa ładowanie...

Wysłali Rosji sygnał. NATO o wojnie atomowej

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ocenił, że groźby użycia broni jądrowej przez Rosję są niebezpieczne. - Rosja wie, że wojny atomowej nie da się wygrać - stwierdził Stoltenberg przed środowym spotkaniem ministrów obrony państw NATO w Brukseli.

Na zdjęciu po lewej Władimir Putin, po prawej Jens StoltenbergNa zdjęciu po lewej Władimir Putin, po prawej Jens StoltenbergŹródło: Getty, PAP, fot: Contributor
d3n6te3
d3n6te3

- NATO jest sojuszem obronnym i jego zadaniem jest zapobieganie wojnom, konfliktom, dlatego wzmocniliśmy nasze zdolności odstraszania, wysyłając Rosji bardzo wyraźny sygnał, że jesteśmy zdecydowani chronić i bronić wszystkich sojuszników - powiedział Stoltenberg.

Dobitny sygnał dla Rosji

- Oczywiście widzieliśmy spekulacje dotyczące użycia broni atomowej o "niskiej wydajności" na Ukrainie. Przekazaliśmy Rosji dobitnie, że miałoby to dla niej dotkliwe konsekwencje. Rosja wie, że wojny atomowej nie da się wygrać i nigdy nie powinno do niej dojść - dodał szef NATO.

d3n6te3

Dodał, że Sojusz "pozostaje czujny, ponieważ zawoalowane groźby użycia broni jądrowej ze strony Rosji są niebezpieczne i nieodpowiedzialne".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Najnowsze nagranie z Mostu Krymskiego. Do tego Rosja się nie przyznała

Jak zaznaczył szef NATO, spotkanie ministrów obrony Sojuszu zaplanowano w kluczowym momencie dla bezpieczeństwa państw Zachodu.

d3n6te3

Następne dostawy broni dla Kijowa

- W ostatnich tygodniach byliśmy świadkami największej eskalacji wojny od początku inwazji w lutym tego roku. Rosja mobilizuje dziesiątki tysięcy żołnierzy. Próbuje nielegalnie anektować ukraińskie terytoria. Atakuje ukraińskie miasta. Słyszeliśmy też zawoalowane groźby atomowe - przypomniał Stoltenberg.

- Spotkamy się dziś z ministrem obrony Ukrainy Ołeksijem Reznikowem. Zapewnimy go, że nasze wsparcie dla Ukrainy jest niewzruszone, jesteśmy gotowi na długotrwały wysiłek i będziemy ich wspierać tak długo, jak to będzie konieczne - zadeklarował sekretarz generalny Sojuszu.

Bruksela. NATO musi uzupełnić

Poinformował, że jednym z tematów rozmów ministrów będzie kwestia uzupełnienia własnych magazynów.

- Sojusznicy dostarczyli wsparcie dla Ukrainy, zmniejszając zapasy amunicji i uzbrojenia NATO. Była to właściwa decyzja. Ale oczywiście, musimy zdecydować, jak to uzupełnić. (...) Będziemy też rozmawiać o odporności infrastruktury krytycznej. Znaczenie tej kwestii widać po sabotażu gazociągów na Morzu Bałtyckim - powiedział Stoltenberg.

d3n6te3
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3n6te3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d3n6te3
Więcej tematów