NATO nie ingeruje w oskarżenia ws. polskich żołnierzy
Sekretarz generalny NATO Jaap de Hoop Scheffer powiedział, że Sojusz Północnoatlantycki nie ingeruje w debatę na temat oskarżeń wobec polskich żołnierzy podejrzanych o zabójstwo cywilów w Afganistanie.
04.12.2007 | aktual.: 04.12.2007 19:16
###Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/polscy-zolnierze-oskarzeni-o-zabojstwo-6038716720043137g )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/polscy-zolnierze-oskarzeni-o-zabojstwo-6038716720043137g )
Polscy żołnierze oskarżeni o zabójstwo
Scheffer bardzo wysoko ocenił przy tym zaangażowanie Polski w Afganistanie.
_ Nie rozmawialiśmy na ten temat (na temat oskarżeń wobec polskich żołnierzy), bo NATO nie odgrywa, nie chce i nie powinno odgrywać żadnej roli w tej wewnętrznej dyskusji w Polsce_ - powiedział Scheffer na konferencji prasowej w Brukseli po spotkaniu z polskim premierem Donaldem Tuskiem.
Ze swej strony Tusk powiedział: To, że o tym nie rozmawialiśmy to dowód na to, że Polska spełnia wszelkie standardy i to nie budzi żadnych emocji w sprawie naszego zaangażowania w Afganistanie.
NATO zawsze może liczyć na Polskę w swych operacjach i misjach - dodał sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego, zastrzegając że nie jest to tylko protokolarna grzeczność.
Trudno o lepszy dowód niż słowa, które usłyszałem, że pozycja Polski i jej działania są wysoko oceniane na świecie - cieszył się Tusk.
Jak sprecyzował, wielką radość sprawiło mu zwłaszcza, że sekretarz generalny NATO podkreślił "walory" obecnych ministrów spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego i obrony narodowej Bogdana Klicha.
Zagraniczni dziennikarze dopytywali Tuska o kalendarz negocjacji z USA w sprawie umieszczenia elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Polsce. Tusk powtórzył po raz kolejny, że najpierw chce poznać dotychczasowe ustalenia poprzedniego rządu Polski i USA, zapewniając, że "jedyną doktryną jest ustalenie takiego przebiegu zdarzeń, które realnie wzmocni bezpieczeństwo Polski".
Donald Tusk zapowiedział, że sekretarz generalny NATO kilkakrotnie odwiedzi Polskę w przyszłym roku, m.in w styczniu, by rozmawiać "o bezpieczeństwie energetycznym w kontekście działań NATO". (sm)
Inga Czerny