Świat"NATO musi być przygotowane na najgorszy scenariusz"

"NATO musi być przygotowane na najgorszy scenariusz"

- Nowa strategia NATO musi gwarantować, że głównym zadaniem sojuszu pozostanie wspólna obrona - powiedział minister obrony Bogdan Klich, który uczestniczy w konferencji na temat nowej koncepcji strategicznej.

"NATO musi być przygotowane na najgorszy scenariusz"
Źródło zdjęć: © PAP

12.03.2010 | aktual.: 12.03.2010 12:39

W spotkaniu, zorganizowanym w 11. rocznicę przyjęcia Polski do NATO, bierze udział także sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen.

Klich wyraził przekonanie, że nowa koncepcja strategiczna, której projekt ma być gotowy do końca kwietnia, za główną rolę powinna uznać obronę państw członkowskich. Dodał, że sojusz musi przygotowywać plany "na najgorsze scenariusze, chociaż takie wydarzenia wydają się mało prawdopodobne", a dowództwa i Siły Odpowiedzi mimo zaangażowania w misje powinny być gotowe do działań obronnych.

Ponownie wyraził przekonanie, że koncepcja powinna też gwarantować równomierne rozmieszczenie sojuszniczej infrastruktury, także na terytorium nowych państw członkowskich. Opowiedział się za utrzymaniem polityki otwartych drzwi wobec państw zainteresowanych partnerstwem i członkostwem.

- NATO musi pozostać sojuszem obronnym, ale wobec nowych wyzwań wymaga to nowych zdolności - uważa z kolei sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen. Wyraził on zaniepokojenie polityką Rosji wobec Gruzji, zarazem wezwał Europę by "nie traciła czasu na rozważania historyczne" i współpracowała z Rosją.

Sekretarz generalny wyraził przekonanie, że NATO musi utrzymać zdolność od obrony terytorium państw członkowskich, ale - zaznaczył - wymaga to nowych zdolności.

- Ciężkie, stacjonarne wojska nie zapewnią obrony przed terrorystami czy atakami cybernetycznymi - mówił. Podkreślił, że nie ma sprzeczności między zdolnościami ekspedycyjnymi a zdolnością do obrony. Wezwał do kooperacji państw członkowskich w programach śmigłowców, zwalczania min i obserwacji morskiej, za niezbędną uznał też budowę systemu obrony przeciwrakietowej.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)