NATO "łączy się" z Moskwą
Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało w czwartek oświadczenie, w którym uznało za realne otwarcie jeszcze w tym roku wojskowej misji łącznikowej NATO w Moskwie. Według rosyjskiego resortu dyplomacji, rozmowy na ten temat są "w fazie końcowej".
W Moskwie funkcjonuje Biuro Informacyjne NATO. Po przerwie, wywołanej oziębieniem stosunków po nalotach NATO na Jugosławię, ponownie otworzył je w lutym 2001 roku sekretarz generalny Sojuszu, George Robertson.
W oświadczeniu rosyjskiego MSZ podkreślono również, że Rosja i NATO opowiedziały się ostatnio za pogłębieniem i jakościową zmianą stosunków, co umożliwiłoby zapewnienie równoprawnej współpracy na zasadzie wspólnej odpowiedzialności za wspólnie podejmowane decyzje.
W piątek w Brukseli odbędzie się posiedzenie Stałej Rady Rosja-NATO, na której omawiane będą perspektywy budowania bliższego partnerstwa.
Sekretarz stanu USA Colin Powell oświadczył w czwartek, że planowane przez NATO wzmocnienie stosunków z Rosją nie pozbawi 19 sojuszników prawa do niezależnego podejmowania decyzji we wszelkich sprawach. Czyli nie da jej prawa weta w obecnym NATO.
Proszę pozwolić mi jednak podkreślić, że umacniając więzi z NATO, Rosja nie staje się członkiem NATO. Nadajemy Sojuszowi większe wpływy poprzez włączenie Rosji do NATO - powiedział Powell po czwartkowym spotkaniu szefów dyplomacji 19 państw NATO w Brukseli.
Zlecili oni Radzie (ambasadorów) NATO, żeby w nadchodzących miesiącach zbadała i rozwinęła, opierając się na Akcie Stanowiącym (o stosunkach NATO-Rosja z 1997 roku), nowe, efektywne mechanizmy konsultacji, współpracy, wspólnych decyzji i skoordynowanych lub wspólnych akcji.
Dyplomaci NATO podkreślają, że 19 sojuszników zachowuje prawo do podejmowania decyzji i działań również w tych sprawach, w których próby współdecydowania z Rosją spalą na panewce. W komunikacie końcowym ministrów wymieniono następujące możliwe dziedziny współdziałania z Rosją: walka z terroryzmem i z rozprzestrzenianiem broni masowego rażenia, kontrola eksportu i zbrojeń, przejrzystość zbrojeń i środki budowy zaufania, obrona przeciwrakietowa, ratownictwo morskie, współpraca wojskowa. (aka)