Trwa ładowanie...

NATO: 70. rocznica - 4 kwietnia. Mike Pompeo wspomina początki Sojuszu w Departamencie Stanu USA, w Waszyngtonie

NATO: 70. rocznica - 4 kwietnia. Amerykański sekretarz stanu, Mike Pompeo, wystąpił na przyjęciu wydanym w Departamencie USA, w Waszyngtonie. W przemówieniu wspominał początki NATO.

Share
NATO: 70. rocznica - 4 kwietnia. Mike Pompeo wspomina początki Sojuszu w  Departamencie Stanu USA, w WaszyngtonieŹródło: Fotolia
dizrid4

70. rocznica NATO – przyjęcie w Departamencie USA

W środę 3 kwietnia 2019 w Departamencie Stanu USA zorganizowano przyjęcie z okazji 70. Rocznicy powstania NATO. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele administracji prezydenta, Donalda Trumpa i Kongresu USA oraz 29 szefów MSZ państw członkowskich NATO. Warto wspomnieć, że wśród nich obecny był również Jacek Czaputowicz, minister spraw zagranicznych Polski. Szef polskiej dyplomacji przyjechał do Waszyngtonu z Nowego Jorku, gdzie brał udział w posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ.

70. rocznica NATO – przemówienie Mike’a Pompeo

Wiadomo, że Mike Pompeo przemawiał w audytorium im. Andew Mellona, czyli tej samej sali, w której przedstawiciele 12 państw założycielskich NATO, 4 kwietnia 1949 podpisali Traktat Północnoatlantycki. Szef amerykańskiej dyplomacji przypominał skromne początki Sojuszu Północnoatlantyckiego. Zwrócił również uwagę na fakt, że w momencie powstania NATO, Zachód dopiero wydostawał się ze zgliszczy drugiej wolny światowej. Plan Marshala zakładający odrodzenie się Europy Zachodniej był wówczas realizowany dopiero od 12 miesięcy. Pompeo zauważył, że sojusz, który został stworzony w tak trudnych warunkach, był podstawą wolności i bezpieczeństwa Zachodu przez ostatnie siedem dekad. Obecnie sześć państw NATO jest wśród 10 największych potęg gospodarczych świata, a łączna wartość PKBsojuszników z NATO stanowi ponad połowę wartości światowego PKB. Mike Pompeo podkreślił, że ten dobrobyt nie jest jednak zwykłym zbiegiem okoliczności, ale rezultatem zapewnianego przez NATO bezpieczeństwa.

dizrid4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dizrid4
dizrid4
Więcej tematów