Natan Gross nie żyje
Reżyser filmowy, pisarz, poeta i dziennikarz
publikujący w języku polskim i hebrajskim Natan Gross zmarł 5
października w Tel Awiwie - poinformowała krakowska Fundacja Judaica. Miał 85 lat.
Natan Gross był z pochodzenia krakowianinem. W 1938 r. zdał maturę w krakowskim Liceum Hebrajskim. Wybuch wojny przerwał Grossowi studia na wydziale prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Okupację przetrwał w getcie krakowskim i ukrywając się "na aryjskich papierach".
W 1946 r. artysta ukończył w Krakowie Kurs Przeszkolenia Filmowego, na którym miał okazję zetknąć się ze znakomitymi wykładowcami, m.in. Antonim Bohdziewiczem, Romanem Ingardenem i Władysławem Tatarkiewiczem. Po dyplomie, w 1946 r., został oddelegowany do Łodzi jako asystent przy filmie "Dwie godziny". Potem dostał angaż w kooperatywie filmów żydowskich "Kinor", tam gdzie zrealizował kilka filmów dokumentalnych.
W 1950 r. Gross wyjechał do Izraela, gdzie zajmował się m.in. realizacją filmów dokumentalnych. Właśnie w Izraelu wyreżyserował tam swój jedyny pełnometrażowy film fabularny pt. "Piwnica", który w 1964 r. otrzymał nagrodę na festiwalu w Berlinie. Gross był także autorem artykułów, wierszy i książek o tematyce żydowskiej.
Jedną z najważniejszych jego publikacji jest "Film żydowski w Polsce". Wydana po raz pierwszy w Jerozolimie w 1990 r. książka powstała w oparciu o bogate materiały prasowe i archiwalne oraz wspomnienia samego autora. Zadanie opisania dziejów żydowskiego kina w Polsce powierzył Natanowi Grossowi profesor światowej stawy historyk kultury i literatury jidysz - Chone Shmeruk.