Nasza droga kultura
Zdrożały bilety do kin, teatrów, muzeów, a nawet na baseny i do sauny. Podwyżki to efekt obowiązującej od początku maja ustawy o podatku VAT. I tak przystosowywanie polskiego prawa do norm unijnych uderzyło w nielicznych przecież kinomaniaków, melomanów, bywalców teatrów i muzeów.
- Nie było innego wyjścia, musieliśmy podnieść ceny biletów – twierdzi Agnieszka Frei z biura promocji Teatru Współczesnego. – To formą kary narzuconej przez państwo na tych, którzy uczestniczą w życiu kulturalnym. Drożej jest także w innych teatrach we Wrocławiu oraz w Muzeum Miejskim, więcej zapłacą kinomani. Zmiany w cennikach instytucji kulturalnych nie są duże, wahają się od złotówki do trzech złotych. - Nie jestem porażony tą podwyżką, nie nadszarpnie stanu mojego portfela – przyznaje Karol Monkowski, który wczoraj wybrał się na film „Van Helsing„ do kina Helios. Jednak są też tacy, którzy obawiają się, że droższe bilety wpłyną na ilość gości.
- Nie chcemy zaskakiwać naszych widzów przed końcem sezonu. Raczej staramy się ich przyciągnąć niższymi, promocyjnymi cenami za wejściówki – podkreśla Mariola Borowiec z legnickiego Teatru im. Modrzejewskiej. Większy VAT dotyczy także firm rekreacyjnych, m.in. właścicieli basenów i saun. Jednak podczas, gdy we Wrocławiu pluskanie kosztuje więcej, w popularnym polkowickim Aquaparku droższe niż dotąd jest tylko pocenie się.