Trwa ładowanie...
d25z57s

Następca Aleksego II poprawi relacje z Watykanem?

Watykan ma nadzieję, że następca Aleksego II
otworzy nowy rozdział w stosunkach rosyjskiego prawosławia z
Kościołem katolickim - pisze "Corriere della Sera".

d25z57s
d25z57s

Watykanista dziennika Luigi Accattoli podkreśla, że zarówno Watykan, jak i Moskwa ponoszą odpowiedzialność za "usztywnienie" stanowisk w latach pontyfikatu Jana Pawła II. Jego zdaniem teraz możliwe już będzie spotkanie nowego papieża i nowego patriarchy z Moskwy.

Accatoli zwraca uwagę na to, że wraz z usamodzielnianiem się kościołów prawosławnych w dawnych republikach ZSRR Aleksy II przestał być faktycznie patriarchą Wszechrusi.

"Znalazłszy się w centrum tej burzy Aleksy II, mimo że miał doświadczenie ekumeniczne, musiał uosabiać usztywnienie stanowiska wobec Kościołów Zachodu, a zwłaszcza wobec papieża Rzymu, kiedy był nim Jan Paweł II, który być może ze zbyt wielką zuchwałością powołał cztery diecezje na obszarze kanonicznym prawosławnej Rosji" - ocenia włoski watykanista.

Konstatuje następnie: było to "usztywnienie defensywne o charakterze nacjonalistycznym, nie różniące się od tego, które w tych samych latach Kreml stosował wobec USA". "Kiedy zmienił się papież, burza między Rzymem i Moskwą w ostatnich latach zaczęła się uspokajać" - pisze Accattoli.

d25z57s

Stwierdza również: "można zrozumieć, że długa obecność w Rzymie polskiego papieża mogła być elementem, który komplikował stosunki z całym prawosławiem, a już szczególnie z tym rosyjskim".

"Może następca słowiańskiego papieża będzie teraz mógł wreszcie spotkać się z następcą Aleksego, z którym prawdopodobne jest to, że Święta Rosja naprawdę przewróci kartę i obierze nowy kurs, całkowicie post-sowiecki" - podsumowuje publicysta "Corriere della Sera".

Sylwia Wysocka

d25z57s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25z57s
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj