"Naruszają zasady dziennikarskie". KRRiT ukarała stację
W wymienionych audycjach odnotowane zostały m.in. sformułowania znieważające, poniżające i naruszające godność najważniejszych osób w państwie, w tym prezydenta Rzeczypospolitej - napisano w uzasadnieniu.
W uzasadnieniu decyzji wymieniono pięć audycji, w których "w szczególności zaistniały wypowiedzi spełniające przesłanki świadczące o postępującej brutalizacji języka debaty publicznej, zmierzające do zacierania granicy między zaangażowaną publicystyką a mową nienawiści". Dwie z wymienionych audycji to programy powtórkowe. Pozostałe to programy "Pierwsze śniadanie w TOK-u", przegląd prasy w ramach audycji "Pierwsze śniadanie w TOK-u" oraz rozmowa z dr. Mirosławem Oczkosiem w ramach audycji pt. "Pierwsze śniadanie w TOK-u".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Słowa Przyłębskiej wywołały oburzenie. Były prezes TK ostro komentuje
Audycje naruszają zasady dziennikarskie
"W wymienionych audycjach odnotowane zostały m.in. sformułowania znieważające, poniżające i naruszające godność najważniejszych osób w państwie, w tym Prezydenta Rzeczypospolitej. Znalazły się tam również wypowiedzi ośmieszające i wyszydzające niektóre osoby i grupy społeczne, co w konsekwencji mogło budzić w stosunku do nich niechęć bądź wrogość. Stosowane były również określenia noszące znamiona mowy nienawiści m.in. poprzez używanie tzw. zooinwektyw" – wyjaśniono w komunikacie przewodniczącego Macieja Świrskiego. Dodano, że według KRRiT wymienione audycje naruszają zasady dziennikarskie, takie jak "rzetelność i staranność zawodowa".
Przewodniczący KRRiT zdecydował o nałożeniu na nadawcę kary pieniężnej w wysokości 88 tysięcy złotych na podstawie art. 53 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji. Przypomniano, że nadawca radia TOK FM (spółka Inforadio należąca Grupy Radiowej Agory) został ukarany karą finansową w wysokości 80 tys. zł na podstawie decyzji z 28 kwietnia 2023 r.
Czytaj także: