PolskaNarodziny w oliwskim ZOO

Narodziny w oliwskim ZOO


Hipopotamica karłowata - przedstawicielka ginącego gatunku ssaków, przyszła na świat w oliwskim zoo. Pod troskliwą opieką rodziców: Niuni i Dropsa - na razie mieszka w domku.

Narodziny w oliwskim ZOO

Gdy się wzmocni, wyjdzie na spacer, na podwórko. - Hipopotamy karłowate żyją w Afryce. Dorosłe ważą około 100 kg; są około 20 razy lżejsze od swych kuzynów nilowych. Różnią się też od nich sposobem życia - mówi Michał Targowski, dyrektor Miejskiego Ogrodu Zoologicznego Wybrzeża.

- Przebywają na bagnach, kryją się w jamach. Duże hipopotamy nilowe niemal cały czas są w wodzie. Rodzina karłowatych hipopotamów w Gdańsku może uchodzić za wzór zgodnego życia przez cały rok. W dzikim środowisku stworzenia te lubią się tylko w okresie rui. Fakt unikatowej, rodzinnej harmonii w gdańskiej rodzinie karłowatych hipków sprawił, że europejski koordynator hodowli tych zwierząt, zezwolił na ich rozmnażanie w Oliwie.

W ogrodach zoologicznych jest ich bowiem już za dużo; jedynie w dzikim stanie zagrożone są zagładą. Hipopotamy karłowate odkryto dopiero pod koniec XIX wieku. Z początku myślano, że to zdegenerowana forma nilowych hipopotamów. Dopiero po dokładnych badaniach zauważono różnice i stwierdzono, że stanowią odrębny gatunek.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)