PolskaNarodziny pięciu żubrów w Puszczy Niepołomickiej

Narodziny pięciu żubrów w Puszczy Niepołomickiej

Pięć żubrów urodziło się w ostatnich tygodniach w Ośrodku Hodowli Żubrów w Puszczy Niepołomickiej (Małopolska). Młode czują się dobrze i na razie nie rozstają się z matkami.

Narodziny pięciu żubrów w Puszczy Niepołomickiej
Źródło zdjęć: © PAP

18.07.2007 | aktual.: 18.07.2007 19:52

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/zubr-wystepuje-w-puszczy-6038692166165633g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/zubr-wystepuje-w-puszczy-6038692166165633g )
Żubr występuje w puszczy

Na świat przyszły trzy samce i dwie samice. Najważniejsze jest teraz zapewnienie im spokoju i bezpieczeństwa - powiedział leśniczy Sylwester Zieleń, odpowiedzialny za hodowlę w niepołomickim ośrodku. Żubry źle znoszą stres, są nieufne i nie lubią, gdy ludzie wchodzą na teren ich siedlisk.

Ośrodek Hodowli Żubrów w Puszczy Niepołomickiej ma charakter zamknięty. W środę stado z młodymi, za zgodą Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie, pokazano dziennikarzom.

Żubrza ciąża trwa 265-270 dni czyli ok. dziewięć miesięcy. Tuż po narodzinach żubr waży ok. 35 kg. Do trzeciego miesiąca życia młode, karmione mlekiem matki nie są samodzielne, później zaczynają próbować także innych pokarmów.

Niepołomickie stado żubrów, liczące obecnie 26 osobników, jest raz dziennie dokarmiane i pojone. Oprócz leśniczego Sylwestra Zielenia, zajmują się nimi opiekunowie pan Roman i pani Monika. Zwierzęta dostają mieszankę zbóż z witaminami, trawę, a zimą buraki, ziemniaki i marchew.

Nie wiadomo jeszcze, jakie imiona będą nosić młode żubry. Po wakacjach rozpisany zostanie konkurs. Zgodnie ze zwyczajem imiona powinny zaczynać się od liter Pol. Matki tegorocznych żubrzątek noszą imiona: Polsawa, Polarna 4, Polwena, Polanna i Polnutka.

Młode samice pozostaną w stadzie. Samce w wieku dwóch lat zostaną odseparowane i prawdopodobnie trafią do innych miejsc w Polsce lub za granicą. Każde przemieszczenie żubra wymaga decyzji ministra środowiska.

Żubry w Puszczy Niepołomickiej są rozmnażane co dwa lata. Chodzi o to, by i matki, i młode były silniejsze, a kondycja stada lepsza.

Niepołomicka hodowla - jak zaznaczył nadleśniczy Nadleśnictwa Niepołomice Stanisław Sennik - ma charakter zachowawczy. Służy utrzymaniu linii genetycznej i zachowaniu populacji na wypadek zagrożeń takich jak choroby zakaźne gruźlica czy pryszczyca, które potrafią zniszczyć stada - wyjaśnił nadleśniczy Sennik.

Ośrodek zajmuje 70 ha w sercu liczącego osiem tys. ha kompleksu leśnego. Został założony w 1925 r. Żubry tam wyhodowane trafiły w ostatnich latach m.in. do Francji, Niemiec i na Słowację.

Żubry są objęte ochroną gatunkową. Ich masa ciała może dochodzić do jednej tony, samce są wyższe i masywniejsze od samic. Żywią się roślinami, korą i gałązkami. Najstarsze samce żyją ok. 23 lat, a samice ok. 26 lat.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)