ŚwiatNarodowa Rada Syryjska wybrała kierownictwo - z silną reprezentacją islamistów

Narodowa Rada Syryjska wybrała kierownictwo - z silną reprezentacją islamistów

Narodowa Rada Syryjska, główna koalicja opozycyjna na uchodźstwie, wybrała nowe kierownictwo, w którym silnie reprezentowani są islamiści, ale wybór przewodniczącego przełożono na piątek - poinformowali przedstawiciele NRS na konferencji w Katarze.

Nowy Sekretariat Generalny liczący 41 członków NRS został wybrany w nocy ze środy na czwartek na konferencji NRS w stolicy Kataru, Dausze. Sekretariat ma następnie wybrać Biuro Wykonawcze, liczące 11 członków, które z kolei desygnuje następcę odchodzącego przewodniczącego Abdela Basseta Sajdy.

Wśród nowego kierownictwa nie ma żadnej kobiety - zauważa agencja Associated Press. Delegatki na konferencję NRS oprotestowały w czwartek wyniki wyborów. Według nich wykluczenie z kierownictwa NRS nie odzwierciedla zasadniczej roli kobiet w wysiłkach na rzecz obalenia prezydenta Syrii Baszara al-Asada, niwecząc próbę poszerzenia reprezentatywności w szeregach NRS.

Sajda pozostaje nadal członkiem Sekretariatu, w przeciwieństwie do pozostałych pierwszoplanowych działaczy NRS, jak jej były szef Burhan Galjun czy Georges Sabra i Riad Seif. Nowy przewodniczący NRS musi być członkiem Sekretariatu Generalnego.

Agencja AFP zwraca uwagę, że islamiści stanowią około jednej trzeciej Sekretariatu, w tym co najmniej pięciu z nich to członkowie Bractwa Muzułmańskiego.

W poniedziałek NRS podjęła decyzję w sprawie poszerzenia swej bazy członkowskiej o kolejnych aktywistów i ugrupowania polityczne działające w Syrii. Zgromadzenie Generalne tej organizacji powiększono z 222 do 420 osób.

NRS skupiała dotąd głównie emigrantów, co narażało ją na krytykę, że jest oderwana od tych, którzy ryzykują życiem, chcąc obalić reżim prezydenta Asada.

Narodowa Rada Syryjska wkrótce po powstaniu w październiku 2011 r. została uznana przez wspólnotę międzynarodową za prawowitego przedstawiciela narodu syryjskiego. Od jakiegoś czasu jednak jest krytykowana przez USA i inne kraje za brak reprezentatywności.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)