PolskaNapieralski: Lewica wstrzyma się od głosu ws. weta

Napieralski: Lewica wstrzyma się od głosu ws. weta

Do ostatniej chwili trwały rozmowy w sprawie głosowania nad odrzuceniem prezydenckiego weta do ustawy medialnej autorstwa PO. "Grupa negocjacyjna" Lewicy spotkała się w tej sprawie z szefem i wiceszefem klubu PO, potem zaś klub lewicy debatował nad wynikami tych rozmów. Tuż przed blokiem głosowań szef SLD Grzegorz Napieralski zapowiedział jednak: Lewica wstrzyma się od głosu. W praktyce oznacza to podtrzymanie weta prezydenta.

Napieralski: Lewica wstrzyma się od głosu ws. weta
Źródło zdjęć: © PAP

25.07.2008 | aktual.: 12.11.2009 12:47

Mniej więcej kwadrans przed godziną 20.00 zakończyło się spotkanie przedstawicieli klubów PO i Lewicy w sprawie prezydenckiego weta do noweli ustawy medialnej. Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski tuż po tym, jak wyszedł, mówił jedynie: Wszystko w rękach Lewicy.

Z kolei szef SLD Grzegorz Napieralski powiedział, że rozmowy były "owocne". Jednym z warunków Lewicy było przesunięcie do września terminu głosowania nad wetem.

Już po spotkaniu z Lewicą szef klubu PO Zbigniew Chlebowski mówił, że ze strony PO nie ma zgody na przełożenie głosowania. Dzisiaj na sali musi się odbyć głosowanie w sprawie przyjęcia lub odrzucenia weta pana prezydenta - oświadczył Chlebowski.

Dodał, że będzie chciał się spotkać z szefem SLD Grzegorzem Napieralskim po głosowaniu bez względu na wynik.

Tuż przed głosowaniem Napieralski mówił: Platforma Obywatelska po raz kolejny nie chciała pracować z Sojuszem Lewicy Demokratycznej nad dobrymi ustawami i nad zmianą w mediach publicznych i po długiej rozmowie na klubie, po przedstawieniu wszystkich argumentów, podtrzymaliśmy decyzję o wstrzymaniu się od głosu podczas głosowania nad wetem pana prezydenta. Lider Sojuszu zapytany, czy klub był w tej sprawie jednomyślny, odpowiedział tylko: najważniejsze, że jest decyzja.

Do odrzucenia weta potrzeba większości 3/5 głosów, co oznacza, że koalicja PO-PSL, która nie ma tylu głosów, potrzebuje wsparcia klubu Lewicy.

Przygotowana przez PO nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji zmienia m.in. zasady wyboru członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, rad nadzorczych oraz zarządów mediów publicznych. Prezydent Lech Kaczyński zawetował ją w maju.

Ze strony PO w rozmowach, oprócz Chlebowskiego, udział wziął także wiceszef klubu Platformy Grzegorz Dolniak, a ze strony klubu Lewicy: szef SLD Grzegorz Napieralski, wiceszefowa Sojuszu Jolanta Szymanek-Deresz oraz posłowie Jerzy Wenderlich i Marek Wikiński.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)