Napieralski krytykuje w Hiszpanii L.Kaczyńskiego
Lider SLD Grzegorz Napieralski i szef MSZ
Hiszpanii Miguel Angel Moratinos we wspólnym oświadczeniu
skrytykowali postawę prezydenta Lecha Kaczyńskiego za wstrzymanie
się z ratyfikacją Traktatu Lizbońskiego.
Napieralski - który był gościem kongresu Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE) - oraz Moratinos, wydali w tej sprawie wspólny komunikat dla prasy polskiej i hiszpańskiej. Ocenili w nim, że niedopuszczalne jest hamowanie przez głowę polskiego państwa procesu ratyfikacji Traktatu z Lizbony.
Obaj politycy podkreślili w stanowisku, że ratyfikacja nowego unijnego dokumentu jest warunkiem poprawy sprawności funkcjonowania Unii i budowy dobrobytu w Europie.
Gdyby wszyscy ratyfikowali Traktat, wtedy byłaby całkowicie inna rozmowa z Irlandią (która odrzuciła w referendum ten dokument). Można byłoby im wtedy powiedzieć: "zobaczcie, wszyscy inni ratyfikowali, dlaczego nie chcecie nam pomóc?". Ale jeśli teraz zastanawia się L.Kaczyński, to jest to argument dla przeciwników UE - powiedział Napieralski już po powrocie z Hiszpanii.
Według szefa SLD postawa L.Kaczyńskiego jest dla Moratinosa niezrozumiała. Trudno zrozumieć postawę prezydenta kraju, w którym większość ludzi popiera Unię Europejską - dodał.
Lech Kaczyński w zeszłotygodniowym wywiadzie dla "Dziennika" ocenił, że na razie - w świetle odrzucenia Traktatu Lizbońskiego w referendum w Irlandii - ratyfikowanie go w Polsce jest "bezprzedmiotowe". Później w Batumi prezydent mówił, że jeżeli Irlandia zmieni zdanie i ratyfikuje traktat, ze strony Polski nie będzie najmniejszej przeszkody do ratyfikacji.
Napieralski poinformował też, że przy okazji kongresu PSOE rozmawiał dwukrotnie z szefem tej partii, premierem hiszpańskiego rządu Jose Luisem Rodriguezem Zapatero.
Jednym z efektów rozmów lidera Sojuszu i liderami PSOE jest powołanie wspólnej polsko-hiszpańskiej grupy roboczej z udziałem polityków obu partii. Grupa ma za zadanie przede wszystkim współpracę programową, ale prawdopodobnie będziemy w jej ramach wymieniać również doświadczenia organizacyjne - powiedział PAP Łukasz Naczas z Krajowego Komitetu Wykonawczego SLD.
Na czele zespołu ze strony polskiej ma stanąć wiceszefowa Sojuszu Jolanta Szymanek-Deresz. W jego ramach członkowie SLD i PSOE mają m.in. przygotować się do przyszłorocznej kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego, a także opracowywać wspólne stanowiska w ważnych dla UE sprawach.
Według Napieralskiego w najbliższym czasie spodziewana jest też wizyta przedstawicieli PSOE w Polsce.
Podczas piątkowo-sobotnich rozmów szefa Sojuszu zapadła również decyzja o wymianie młodzieży obu partii. Młodzi działacze mają współpracować ze sobą m.in. w czasie wyborów do europarlamentu.
Delegaci kongresu PSOE wybrali ponownie w sobotę Zapatero na szefa swej partii. Jego zastępcą został Jose Blanco. Hiszpańscy socjaliści zapowiedzieli liberalizację prawa aborcyjnego, a także dalszą walkę o laicyzację państwa. Podjęli również decyzję o wprowadzeniu możliwości głosowania w wyborach samorządowych dla imigrantów z tych krajów, które podobne prawo stosują wobec obywateli Hiszpanii.