Napięcia między katolikami a władzami Wietnamu
W Hanoi, na terenie będącym przedmiotem
sporu między Kościołem katolickim a władzami Wietnamu, ruszyła w
piątek budowa parku. W miejscu tym stało kiedyś przedstawicielstwo
Watykanu.
Kilkaset osób, wśród nich księża, siostry zakonne i seminarzyści, przyglądało się ogradzaniu przez robotników terenu, gdzie będzie się też mieścić biblioteka.
Arcybiskup Hanoi Ngo Quang Kiet twierdzi, że teren ten został zabrany Kościołowi przez władze komunistyczne kilka lat po opuszczeniu Wietnamu przez francuskich kolonizatorów w 1954 roku.
Do tej pory cała sprawa nie miała oficjalnego charakteru - powiedział arcybiskup. W piątek budowę parku potwierdził dziennik partii komunistycznej "Nhan Dan".
Arcybiskup Ngo Quang Kiet zapowiedział, że wierni będą kontynuować protest przed siedzibą władz miasta i najwyższych władz - prezydenta Nguyen Minh Trieta, premiera Nguyen Tan Dunga i sekretarza generalnego KC Komunistycznej Partii Wietnamu, Nong Duc Manha.
Kościół katolicki domaga się zwrotu ziem skonfiskowanych przez władze komunistyczne po zakończeniu wojny w 1975 roku i zjednoczeniu kraju.
W centrum Hanoi demonstracje katolików domagających się zwrotu Kościołowi terenu dawnych zakładów tekstylnych trwały w sierpniu przez dwa tygodnie. Na miejscu ustawiono wiele krzyży i figur. Demonstranci usiłowali motykami i młotkami rozebrać mur, otaczający zakłady.
W Wietnamie mieszka około 9 milionów katolików, co stanowi 7 procent ludności kraju. To największa, po Filipinach, społeczność katolicka w Azji.