Trwa ładowanie...

Nancy Pelosi przyjedzie do Auschwitz. Znamy skład amerykańskiej delegacji

Na kilka dni przed uroczystościami 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz, miejsce obozu odwiedzi spikerka Izby Reprezentantów Nancy Pelosi - dowiedziała się WP. Wiemy też, kto będzie stał na czele amerykańskiej delegacji podczas obchodów rocznicy.
Share
Nancy Pelosi odwiedzi Auschwitz
Nancy Pelosi odwiedzi AuschwitzŹródło: PAP/EPA, Fot: michael reynolds
d3eo2w5

Według planów, Pelosi ma przybyć do Polski 21 stycznia. Ale plany te mogą się zmienić ze względu na proces impeachmentu prezydenta Trumpa. W środę spikerka oficjalnie przekazała Senatowi akt oskarżenia prezydenta. Dlatego szczegółowy plan wizyty trzeciej osoby w Stanach Zjednoczonych jest dotąd nieznany. Wiadomo natomiast, że w planie nie ma spotkań w Warszawie. Teraz trwają ustalenia dot. spotkań z przedstawicielami polskich władz.

Wiadomo też, że Pelosi nie weźmie udziału w oficjalnych obchodach 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz 27 stycznia. Na czele amerykańskiej delegacji będzie jeden z członków gabinetu Trumpa - najprawdopodobniej będzie to sekretarz skarbu Steve Mnuchin. W jej składzie znajdzie się też m.in. Paul Packer, przewodniczący komisji ds. zachowania amerykańskiego dziedzictwa za granicą.

Jak dotąd swój udział w uroczystościach rocznicowych w Oświęcimiu potwierdziły delegacje z 35 krajów. Wśród nich jest m.in. prezydent Izraela, królowie Hiszpanii i Holandii i prezydent Niemiec.

d3eo2w5

Wszystko wskazuje na to, że Stany Zjednoczone wyślą na obchody rocznicy przedstawiciela niższej rangi, niż na kontrowersyjne Światowe Forum Holokaustu w Jerozolimie, odbywające się cztery dni wcześniej. Tam spodziewana jest obecność wiceprezydenta Mike'a Pence'a, który ma być jednym z mówców. Takiej możliwości organizatorzy wydarzenia pozbawili prezydenta Polski, wobec czego Duda zapowiedział, że nie skorzysta z zaproszenia do Izraela.

Przeczytaj również: Izraelscy komentatorzy o kontrowersjach wokół przemówienia Dudy w Jerozolimie. Przyznają rację Polsce

Przeczytaj również: "Skandal" z wyjazdem Andrzeja Dudy do Izraela. "Sueddeutsche Zeitung" zabiera głos

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3eo2w5

Podziel się opinią

Share
d3eo2w5
d3eo2w5
Więcej tematów