"Należy zintegrować plany USA i Rosji ws. tarczy antyrakietowej"
Powinno się zintegrować rosyjskie i
amerykańske koncepcje dotyczące planowanej przez USA tarczy
antyrakietowej, jak również poglądy państw UE i NATO w tej
kwestii - uważa przedstawiciel
Departamentu Stanu USA Daniel Fried.
Najlepsze wyjście polega na tym, aby konsolidując pomysły USA o bazach w Polsce i Czechach, idee Rosji o radarach w Azerbejdżanie i na południu Rosji, oraz poglądy w tej sprawie krajów Europy i NATO, stworzyć jednolity uzgodniony system, by w rezultacie bezpieczeństwo wszystkich stron się zwiększyło - powiedział Fried podczas wizyty w Azerbejdżanie.
Wypowiedź ta padła podczas wywiadu, który dyrektor wydziału Departamentu Stanu ds. Europy i Eurazji udzielił azerbejdżańskiej telewizji "Lider".
Fried przypomniał, że kolejna runda rosyjsko-amerykańskich konsultacji w sprawie tarczy odbędzie się we wrześniu, po czym spotkają się szefowie dyplomacji i resortów obrony obu krajów. Również jesienią nabiorą tempa rozmowy z Polakami i Czechami - dodał.
USA chcą umieścić w Europie elementy systemu obrony antyrakietowej, zwanego tarczą - w Polsce wyrzutnie rakiet przechwytujących, a w Czechach stację radarową. Tarcza miałaby chronić USA i ich sojuszników przed atakiem ze strony tzw. państw nieprzewidywalnych, przede wszystkim Iranu.
Plany te spotykają się ze sprzeciwem Rosji. Po bardzo ostrych na początku wystąpieniach, Moskwa wystąpiła z propozycją budowy radaru na terytorium Azerbejdżanu, oraz opowiedziała się za stworzeniem wspólnego systemu obrony przeciwrakietowej, w którym Rosja i kraje europejskie uczestniczyłyby wraz z USA.