Najwyższy budynek świata stał się niewidoczny. Wszystko przez potężną burzę piaskową

W środę przez Zjednoczone Emiraty Arabskie przetoczyła się potężna burza piaskowa, sprawiając, że najwyższy budynek świata położony w Dubaju stał się zupełnie niewidoczny. Nie jest to pierwsze tego typu zjawisko w ostatnich dniach na Bliskim Wschodzie.

Burza piaskowa w Kuwejcie
Burza piaskowa w Kuwejcie
Źródło zdjęć: © East News | Nie Yunpeng

19.05.2022 21:57

Burze piaskowe na Bliskim Wschodzie są powszechnym zjawiskiem, jednak w ostatnim czasie przechodzą one nad regionem niezwykle często.

W poniedziałek siły tego żywiołu doświadczył Irak, natomiast w środę do podobnego zdarzenia doszło w Dubaju, sprawiając, że zupełnie niewidoczny stał się Burj Khalifa. Ten wysoki na 828 metrów wieżowiec został całkowicie zasłonięty przez tumany kurzu i pustynnego piasku.

Burze piaskowe coraz częstsze

Choć burze piaskowe na Biskim Wschodzie nie powinny zaskakiwać, to w ostatnich tygodniach na pewno dziwi ich liczba. W miniony poniedziałek potężna zamieć piaskowa dotknęła Irak, sprawiając, że kilka tysięcy osób musiało zostać hospitalizowanych z powodu trudności z oddychaniem. Z powodu szalejącego żywiołu, władze zostały zmuszone do zamknięcia lotniska w Bagdadzie, gdyż widoczność spadła do zera, a miasto zostało całkowicie przykryte grubą warstwą piasku. Była to już ósma burza piaskowa w tym kraju, w ciągu zaledwie ostatniego miesiąca.

W środę podobne zjawisko objęło m.in. Zjednoczone Emiraty Arabskie, sprawiając, że w Dubaju dzień zamienił się w noc. Burza była na tyle silna, że kompletnie zasłoniła najwyższy budynek świata, który stał się zupełnie niewidoczny. Zjawisko objęło swoim zasięgiem również m.in. Kuwejt, Arabię Saudyjką i Iran. We wszystkich tych krajach tysiące ludzi potrzebowało pomocy, z powodu problemów z oddychaniem. Zamknięto również szkoły, placówki użyteczności publicznej i lotniska.

Zobacz też: Tanie wycieczki na wakacje 2022? Ekspertka zdradza najlepsze daty

Smuga piasku widoczna z kosmosu

Burza jest tak rozległa, że smugę piasku, spowijającą Bliski Wschód, widać nawet z kosmosu.

Według ekspertów ostatni miesiąc był pod tym względem rekordowy, gdyż region nawiedziło aż osiem burz piaskowych, co nigdy wcześniej nie zdarzyło się w tak krótkim okresie pomiarowym.

Zjawisko pojawia się na Biskim Wschodzie najczęściej późną wiosną i latem, kiedy z północnego zachodu wieją suche wiatry o nazwie Shamal. Burze tego typu można zaobserwować również w innych regionach świata. Pojawiają się m.in na Saharze i innych pustyniach świata, a także na Wielkich Równinach w Stanach Zjednoczonych, czy na Wyspach Kanaryjskich, gdzie znane są pod nazwą Kalima.

Paweł Albertusiak

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)