Najwyżej położona kwesta WOŚP. "Turyści są bardzo hojni"
Na Kasprowym Wierchu w Tatrach zorganizowano najwyżej położoną w Polsce kwestę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pieniądze zbierają m.in. pracownicy Polskich Kolei Linowych. Na licytację przeznaczyli też fragment historycznej liny nośnej kolejki wożącej turystów na górę.
28.01.2024 | aktual.: 28.01.2024 13:32
Zbierający do puszki WOŚP datki Andrzej Moskal z PKL powiedział Polskiej Agencji Prasowej, że swoją kwestę rozpoczął rano, wsiadając do kolejki linowej na szczyt.
- Datki na Orkiestrę zbieram na szczycie i choć pogoda dzisiaj nie jest narciarska, jest sporo turystów chcących wyjechać na szczyt, aby podziwiać panoramę Tatr. Turystów jest wielu i, co ważne, są bardzo hojni. Puszka szybko się zapełnia i chociaż przed południem na szczycie Kasprowego było mgliście, to po południu dotrze do nas słońce, które już przebija się nad Doliną Pięciu Stawów Polskich - powiedział Moskal.
Dodał, że na aukcję WOŚP, oprócz historycznej liny nośnej kolejki, PKL przekazał również skipass na wszystkie ośrodki PKL na cały sezon i szkolenie narciarskie na Kasprowym Wierchu pod okiem profesjonalnego instruktora.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Na Kasprowy Wierch na 1987 m n.p.m. na nartach z puszką Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zmierza także skialpinista i himalaista Andrzej Bargiel, który m.in. zjechał z wierzchołka centralnego Sziszapangmy (8013 m n.p.m.). W dorobku ma również zjazdy na nartach z Manaslu (8156 m n.p.m.), Broad Peak (8047 m n.p.m.), K2 (8611 m n.p.m.) i z Gaszerbrum I i II.
Lina nośna kolejki linowej, po której wyjeżdżały wagoniki na Kasprowy Wierch w latach 1969-2007 po demontażu została pocięta na krótkie odcinki. Zyskały one drewniane oprawy i zostały opatrzone pamiątkowymi tabliczkami. Każda z takich statuetek ma swój indywidualny numer. Jedną z nich można właśnie wylicytować na aukcji WOŚP
32. Finał WOŚP
Pieniądze zebrane podczas 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zostaną przeznaczone na zakup sprzętu medycznego dla 15 oddziałów pulmonologicznych dla dzieci i 49 oddziałów pulmonologicznych dla dorosłych.
Fundacja planuje zakup m.in. urządzeń służących do diagnostyki obrazowej, rezonansów magnetycznych, aparatów ultrasonograficznych, polisomnografów, przenośnych spirometrów, systemów do badań bronchoskopowych, sprzętu do rehabilitacji pulmonologicznej i torakochirurgii.
Czytaj więcej: