Trwa ładowanie...

"Największe fale uchodźców jeszcze przed nami", ostrzega niemiecki minister i proponuje rozwiązanie

• Największe fale uchodźców są jeszcze przed nami - mówi niemiecki minister • Minister rozwoju Gerd Mueller powołuje się na dane demograficzne • Polityk proponuje rozwiązanie problemu • Mueller mówi o nowym Planie Marshalla dla Syrii i Iraku • Sfinansować miałyby go kraje, które odmawiają przyjmowania uchodźców
Share
Granica Węgier z Serbią
Granica Węgier z SerbiąŹródło: AFP, Fot: ISTVAN RUZSA
d1wdfta

Minister rozwoju Gerd Mueller powiedział w wywiadzie dla "Bilda", że największa fala migracyjna dopiero nadejdzie; opowiedział się za nowym Planem Marshalla dla Syrii i Iraku, który powinny sfinansować kraje odmawiające przyjęcia uchodźców.

- Największe fale uchodźców są jeszcze przed nami - powiedział Mueller. Jak podkreślił, liczba mieszkańców Afryki podwoi się w ciągu kilku najbliższych dekad. - W Egipcie będzie 100 mln mieszkańców, w Nigerii 400 mln - dodał polityk bawarskiej CSU.

- W epoce cyfrowej, gdy każdy posiada (dostęp) do internetu i telefon komórkowy, wszyscy znają nasz dobrobyt i nasz styl życia - zauważył szef resortu zajmującego się pomocą krajom rozwijającym się. - Musimy inwestować w tych krajach w oświatę i naukę zawodu, aby stworzyć perspektywy (dla mieszkańców) - dodał Mueller.

d1wdfta

Minister opowiedział się za utworzeniem europejskiego funduszu odbudowy Syrii i Iraku, który powinien dysponować kwotą 10 mld euro. - Europa musi zdobyć się na wyasygnowanie tej sumy. Wpłacić powinny przede wszystkim te kraje, które nie przyjmują uchodźców - wyjaśnił.

Zdaniem Muellera do Europy dotarło dotychczas zaledwie 10 proc. uciekinierów z Syrii i Iraku. - Od 8 do 10 mln ludzi jest jeszcze w drodze - podkreślił. Celem powinno być powstrzymanie fali migracyjnej do Europy. - Kompromitujące dla wspólnoty międzynarodowej jest to, że nie potrafi zapewnić bezpieczeństwa ludziom w miejscu ich zamieszkania - ocenił polityk CSU.

d1wdfta

Podziel się opinią

Share
d1wdfta
d1wdfta
Więcej tematów